Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kongreden portreler

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Galatasaray Spor Kulübü, geçen cumartesi tarihinin en önemli mali kongrelerinden birini yaptı. Ve gene tarihinde ilk defa Başkan ve yönetimi 240 kişi tarafından ibra edilmedi. Bu ne demektir biliyor musunuz? Galatasaraylılar'ın yönetimlerine ve özellikle başkanlarına itimatlarının tükendiğidir.

Gelelim kongreye. İrfan Aktar adında bir kongre üyesi var. Kendisinin başını çektiği 11 kişilik bir grup, konuşmacıların tenkitlerini 5 dakikayla sınırlanmasını sağladılar. Zira Galatasaray'ın iç tüzüğü öyle emrediyor. Galatasaray Lisesi'nde Atıf diye bir arkadaşım vardı. Kardeş gibiydik. İrfan da onun kardeşiymiş. Yapı Kredi Bankası'nın da şantiye şefiymiş. Ancaaak, yanımda oturan birisi, ‘‘Ağabey’’ dedi, ‘‘İrfan Aktar neden yönetimi bu kadar tutuyor biliyor musun?’’ ‘‘Yoo’’ dedim. Şöyle bir düşündüm, hakikaten hem derneğin, hem de kulübün kongrelerinde İrfan Aktar adeta Süren'in ve yandaşlarının avukatı gibiydi. ‘‘Eee’’ dedim, ‘‘Bu senenin sonunda Yapı Kredi Bankası'nın inşaatı bitiyor. İrfan Bey, Ali Sami Yen Stadı'nın inşaatında şantiye şefi olacak’’ dedi. Belki doğru, belki yanlış.

<ı>BORÇ 40 MİLYON DOLAR

Refik Arkan, Galatasaray Yönetimi'ni ve son hesap durumunu fevkalade güzel anlaşılır şekilde eleştirdi. Yönetim yine sus pus. Arkasından Hayrettin Kozak. O da İrfan Aktar'a çattı. ‘‘5 dakikayla konuşmaları kısıtlıyorsunuz İrfan Bey’’ dedi ve elinden geldiğince salonu dolduranlara tüm gerçekleri çıplaklığıyla anlattı. Ve, ‘‘ Ben ne yazıkki bu yönetimi ibra edemem’’ dedi. Doğan Hasol konuşmasıyla salonun tüm üyelerinin alkışını aldı. Suat Sucuka kardeşimiz Galatasaray'ın borcunun 40 milyon dolar olduğunu söyledi. Hepimizin dudağı uçukladı. Galatasaray Yönetimi'nden, özellikle muhasip üye Ahmet Yolalan'dan tıs yok. Hani borç Süren'e göre 7, Kalpakçıoğlu'na göre 17, başkalarına göre 20-25 milyon dolardı? Ayıptır. Galatasaraylılar'la böylesine oynanmaz. Tamburacı, Süren'den taahhüt istedi, ‘‘Borçsuz devredeceğine söz ver’’ dedi. Gene tıs yok. Denetçi Cengiz Nayır bir denetçiden ziyade, yönetimin papağanı gibiydi. Rakamları bile okuyamadı. Muhasip üye Ahmet Yolalan, Kemal Onar'ı, orada olmadığı halde eleştirdi. Kemal'le hastaneden konuştum. ‘‘Turgay, lütfen Ahmet'e bu sözlerimi ilet’’ dedi. ‘‘Kendisi muhasebenin m harfinden anlamaz. Boyundan büyük işlere karışmasın’’. 6 milyon dolar havada uçuşmuş, Galatasaray AŞ'ye aktarılmış. Tarafsız denetim şirketinin raporu kimseye gösterilmemiş. Ve Galatasaray mali çıkmazın ve bataklığının içinde yoluna devam edecek.

Şimdi tüm Galatasaraylılar Faruk Süren'in istifasını bekliyor.
Bunları da Beğenebilirsiniz