Gündem Haberleri

  Kongre vaazı

  Hürriyet Haber
  02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP'de gelenekçi kanadın ağır topu olan Oğuzhan Asiltürk, yenilikçilerin adayı Abdullah Gül'ü destekleyen il başkanlarını ikna etmek için vaaz verir gibi konuştu. Gül'ü destekleyenlerin inançlarının sakatlanacağı imasında bulunan Asiltürk, ‘‘Ahiretleriniz yanar’’ dedi.

  1400 yıldan beri yürüyen bu hareketi kimse değiştirmeye kalkışamaz, bunu değiştirmeye de kimsenin gücü yetmez...

  Gelenekçi kanadın ağır topu Oğuzhan Asiltürk, Konya'daki toplantıda il başkanlarına, Abdullah Gül'ü neden desteklememeleri gerektiğini bu sözlerle anlattı.

  AHİRET YANAR

  ‘İl Başkanları’ imzasıyla yayınlanan Abdullah Gül çekilsin, Recai Kutan ile devam’ bildirisine direnen il başkanlarını ikna etmeye çalışan Asiltürk, ‘‘Biz, diğer partiler gibi bir parti değiliz’’ diyor ve bu hareketin siyasi parti kimliğinin dışında bir ‘İnanç hareketi’ olduğuna dikkat çekiyor.

  Asiltürk ardından da, ‘‘Evinde eli kolu bağlı diye Genel Başkanımız değil mi?’’ diye nitelediği Necmettin Erbakan'ın desteklediği Kutan'ın yerine Gül'ü destekleyeceklerin ‘İnançlarının sakatlanacağı’ imasında bulunuyor. ‘‘Bu harekette emir-komuta zinciri vardır, buna karşı gelmek olmaz’’ diyen Asiltürk'ün, Gül’ü destekleyenlerin ahiretlerini yakacaklarını' söylediği de FP kulislerinde konuşuluyor. KOMBASSAN'a ait Bera Oteli'ndeki basına kapalı toplantıda, gelenekçi kanadın etkili ismi İstanbul İl Başkanı Doç. Dr. Numan Kurtulmuş da, ‘‘Emanetçilik, dinimizde de vardır. Allah, kainatı ve mukaddesatını kuluna emanet etmiştir. Demek ki emanetçilik vardır’’ diyerek Kutan'a destek verdi.

  ERBAKAN MESAJLARI

  Konya'da iki gün süren toplantılar sırasında, gelenekçiler yenilikçilere karşı Erbakan'ın manevi ağırlığını da sık sık hissettirdiler. Toplantının, Erbakan tarafından ‘Milli Görüş çadırının orta direği’ diye nitelenen Konya'da yapılması anlamlı bulunurken, Kutan da Konya'yı ‘‘Fazilet çadırının orta direği’’ diye niteleyerek mesaj verdi.

  Toplantının ilk günü de yayılan, Erbakan Konya’ya geliyor' söylentisi de büyük yankı uyandırdı. Bildirinin yayınlandığı ikinci günkü oturum sırasında ise il başkanlarına dağıtılan ‘Fazilet Rize’ isimli bir gazetede, ‘Milli Görüş hareketinin lideri’ diye tanıtılan Erbakan'ın bir mektubunun yer alması dikkat çekti.

  İZİN VERMEDİM

  Gelenekçiler, toplantı sırasında il başkanlarına, Erbakan'ın Kutan'ı desteklediği, Gül için ise ‘‘Adaylığına ben izin vermedim’’ dediği bilgisi verildi. Kutan da toplantının basına kapalı bölümünde, ‘‘Bana kalsa aday olmam, çekilirim, ama bu davanın liderliğinin benim tarafımdan götürülmesi isteniyor’’ diyerek, Erbakan'ın doğrudan kendisini işaret ettiği mesajını verdi.

  Gelenekçiler, Erbakan'ın konre öncesinde Gül'ü Balgat'taki konutuna çağırarak, resmen çekilmesini isteyeceği iddiasında da bulundular.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı