Ege Haberleri

  Kongre turizmi

  Hürriyet Haber
  20.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Misyonu, İzmir’in kongre, fuar ve sergi merkezi olarak dünyada tanınmasını ve talep görmesini sağlamak olan İzmir CVB, yurtdışı fuarları hedef seçti.

  İZMİR’in iç ve dış pazardaki cazibesini artırmak amacıyla dokuz yıldır çalışmalarını sürdüren İzmir Kongre Turizm Tanıtım A.Ş (CVB), ülkeleri kongre turizmi için çağırıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, kenti layık olduğu yere yükseltebilmek amacıyla tüm turizm girişimcilerini de tek çatı altında örgütlenmeye davet etti. “Turizmde hedefe ulaşılabilmesi için sektörü çeşitlerine göre gruplandırmak çok önemli” diyen Dologh, kongre turizminin sektör içinde önemli bir yeri olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

  “Dünya genelinde yılda 1500 kongre yapılıyor, dünyada ise 3 bin tane kongre yapılacak şehir mevcut. Dolayısıyla ülkeler arasında çok ciddi rekabet yaşanıyor. Türkiye ve İzmir olarak çok iyi hazırlanmamız şart. Türkiye, ciddi bir pazarlama ve altyapı faaliyeti ile kongre turizminden, yılda 1 ile 1.5 milyar dolar arasında gelir sağlayabilir.”

  YOĞUN TANITIM

  İzmir Vali yardımcısı Haluk Tunçsu ile birlikte Mayıs ayında IMEX Frankfurt, bu ay ise kongre turizmine yönelik EIBTM Barselona 2009’a katılan Dologh, “Çok yararlı görüşmeler yaptık. İzmir CVB olarak, uluslararası kongrelerin İzmir’de düzenlenmesi yönünde talebimizi ilettik ve İzmir turizmini tanıttık” dedi ve şöyle konuştu:

  Nazar boncuğu

  “157 ülkeden 3 bin 500 firmanın katıldığı fuarda, gelen ziyaretçilere Türkiye logo ve resimli kutu nazar boncukları, 2010 şapkaları ve Türkiye Kongre filmi CD’si hediye edildi. İzmir’in kongre metropolü olması için çalışmalarımız sürecek.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı