Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kongre seçiminde Türk asıllı aday: Bush tatile son vermeli

  WASHINGTON (A.A)
  09 Ağustos 2006 - 09:05Son Güncelleme : 09 Ağustos 2006 - 09:21

  ABD'de Kasım ayında yapılacak Kongre seçimlerinde Temsilciler Meclisi'ne girmeyi amaçlayan tek Türk asıllı aday (Osman) Öz Bengür, ABD ordusunun Irak'ta çok zor koşullarda savaşmaya çalıştığı bir sırada Başkan George W. Bush'un tatile çıkmasının doğru olmadığını belirterek, Başkanı hemen Washington'a dönmeye çağırdı.

  Maryland eyaletinin üçüncü bölgesinden milletvekili aday adayı olan Bengür, yaptığı açıklamada, “Irak'ta sıcaklık 44 derece. Irak'taki savaş şiddetleniyor. İsrail ve Hizbullah çatışıyor. Maryland eyaletinden askerler, geçen hafta içinde Irak'ta hayatını kaybetti. Tam bu sırada Başkan tatilde, Kongre de plajda” dedi.

  Bengür, Bush ve Kongre üyelerinden, tatillerini hemen keserek Washington'a dönmelerini ve çalışmalarını sürdürmelerini istedi. Bengür, çocuğu ordu mensubu olan az sayıdaki Amerikalı politikacıdan biri olarak biliniyor. Bengür'ün oğlu Deniz Piyade Yüzbaşı Noah Bengür, ABD silahlı kuvvetlerinde savaş uçağı pilotu olarak görev yapıyor. Noah Bengür, Irak'taki son görevinden Mart ayında ABD'ye dönmüştü.

  ABD tarihinde şimdiye kadar hiçbir Türk asıllı Amerikalı, Kongre üyeliğine yükselmeyi başaramazken, Bengür, bu konuda ilk olmayı amaçlıyor. Bengür, Maryland eyaletinin üçüncü bölgesinde 12 Eylülde yapılacak olan Demokrat Parti önseçiminde yedi adayla yarışacak.

  En güçlü üç adaydan biri olarak değerlendirilen Bengür'ün önseçimde yarışacağı rakipleri arasında, Rum lobisinin Kongre'deki en önemli ismi olan ve bu yıl emekliye ayrılmaya karar veren senatör Paul Sarbanes'in oğlu John Sarbanes de yer alıyor.

  Önseçimi kazanan aday, Kasımdaki Temsilciler Meclisi seçimlerine Demokrat Parti adına katılacak. Maryland eyaletinin üçüncü bölgesi, Demokratların ezici çoğunluğa sahip bulunduğu bir bölge olduğu için, 12 Eylüldeki Demokrat Parti önseçimini kazanacak ismin, Temsilciler Meclisi üyeliğine de seçileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Kasım seçimlerinde, ABD Kongresi'nin üst kanadı olan Senato'nun üçte biri, alt kanat olan Temsilciler Meclisi'nin ise tamamı yenilenecek.

  Büyükannesi ve büyükbabası 1920'lerde ABD'ye göç eden ve kendisi uzun yıllar Demokrat Parti'de çeşitli görevler üstlenen Bengür'ü destekleyenler arasında Türk asıllı Amerikalılar da bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı