ANKARA HABERLERİ

Kongre satrancı

Özgür ŞAHİNER
15 Ocak 2015 - 01:19Son Güncelleme : 13 Ocak 2015 - 15:34

Üst üste iki gün yapılan ve 13 saati bulan zirveden sonuç çıkmadı.

Özgür ŞAHİNER

Aday olmayacağını daha önce söyleyen Mehmet Yiğiner, yeni oluşum için yoğun çaba harcarken, iki farklı kanalda yürütülen çalışmanın, genel kurulun ertelenmesinde önemli rol oynadığı iddiası gündeme geldi.

Ankaragücü’nde 10 Ocak’ta yapılması gereken genel kurul, önce hava muhalefeti ardından da kulübün kayyuma kalacak olması gerekçe gösterilerek, 24 Oacak 2015 tarihine ertelendi. Bununla birlikte kafalarda soru işareti oluşurken, 105 yıllık çınarın, geleceğinin ne olacağı tartışmaları beraberinde geldi. İsterseniz, biraz geriye dönelim, hem kongre öncesindeki günlerde hem de daha öncesinde neler yaşandı, kulislerde neler konuşuldu, basına yansımayan görüşmelerde neler oldu, bunun kapısını aralayalım.
Ağustos ayında yapılan kongrede delegelerden güvenoyu alıp yoluna devam eden Mehmet Yiğiner, Kasım ayının başında istifa ettiğini açıkladı. Kimilerine göre sürpriz, kimilerine göre beklenen bir gelişmeydi. Görev, Ocak ayında yapılacak genel kurula kadar Metin Akyüz’e verildi.
Ancak, istifa eden Mehmet Yiğiner’in, takımın hem iç saha hem de deplasmandaki maçlarına gitmesi, kulüpte mesai geçirmeye devam etmesi ve oyuncuların transferleri ile ilgili görüşmelere bizzat katılması, kulüp içindeki etkisinin sürdüğünün açık işaretiydi. FIFA borçlarının ödenmesi konusunda, istifa ettikten sonra kulübe kaynak aktarması da bu ayrılığın geçici olduğunu gösteriyordu.
Kongre yaklaştıkça, bir dizi temaslar başladı. Mevcut başkan Metin Akyüz, ilçe belediye başkanları ile görüşmelerinde destek çağrısında bulunurken, para yerine, aldığı öğütlerle avunmak zorunda kaldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ise randevu talebine cevap vermediği ileri sürüldü. Bu dönemde, ödenmesi gereken FIFA borçları yönetimi iyice köşeye sıkıştırmıştı. Adaylığı konusunda gözlerin çevrildiği Mehmet Yiğiner ise katıldığı bir programda, ‘Aday olmayacağım’ açıklaması yaparak, yeni dönemde Ankaragücü’ne dönmeyeceğini deklare etti.

AHLAT VE NAZLIAKA KONGRE ÇALIŞMASI YAPTI

Tam bu dönemde Başkan Metin Akyüz, yeni dönemde aday olmayacaklarını belirtip, Ankaragücü yönetimine talip olacak ancak delegeliği bulunmayanlara da kapıyı açacaklarını söyledi. Zaman akıp giderken, yeni oluşumlarla ilgili çalışmalar medya önüne çıkmıyordu.
Çoğunluğun sağlanamadığı ilk toplantının ardından, trafik bir anda hız kazandı. Ankaragücü konusunda son dönemde yaptığı çıkışlar ve çalışmalar ile bilinen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Ağustos ayında yapılan kongreye hazırlanırken, kulüp delegeliği iptal edildiği gerekçesi ile son anda seçime alınmayan eski başkanlardan Bent Ahlat, yönetim oluşturma çabalarına başladı.
Aylin Nazlıaka, iş adamları ile görüşmeler yaparken, bir yandan da Mehmet Yiğiner ve ekibi ile temas kurup, izlenebilecek yol konusunda fikir alış verişinde bulundu. Nazlıaka ekibinin başkanlık için ilk planda düşündüğü isim ise Ankaragücü’nde daha önce bu görevi yapmış olan Cengiz Topel Yıldırım’dı. Nazlıaka, mevcut yönetimle işbirliği içinde hareket edilebileceğini, bunun daha sağlıklı olacağını düşünüyordu.

ÖNCELİK HER ZAMAN FIFA BORÇLARIDIR

Diğer oluşumun başındaki isim olan Bent Ahlat ise iki gün üst üste hem Mehmet Yiğiner, hem Metin Akyüz hem de yöneticilerin bulunduğu ortamda, adaylığı ile ilgili düşüncelerini paylaştı. İlki 5, ikincisi 8 saat süren görüşmelerden sonuç çıkmazken, kulübün borçları ve bunların ödenmesi ile ilgili süreç, görüşmelerin tıkanmasına neden oldu.
Bent Ahlat’ın görüşmelerde, arkadaşları ile birlikte 4 milyon TL’lik bir bütçe hazırladığı, sponsor desteği ile bunu 5 milyon TL’ye çıkarebileceğini ilettiği öğrenildi. Temaslar sırasında, kulübün FIFA borçlarının yanı sıra, piyasaya olan borçları da gündeme gelince orta yol bulunamadığı belirtildi. Mevcut yönetimin, ‘Önce 2 milyon TL peşin para gelsin. Biz onu görelim. Kulübün acil borçları ödensin, sonrasında da yeni oluşuma, kongrede kulübü devredelim’ yaklaşımının, Ahlat tarafından kabul görmediği öğrenildi. Ahlat’ın görüşmelerde, ‘Borçların ödenme sıralamasında, FIFA borçları, personel ve oyuncu alacakları önceliklidir. Sizin yönetim olarak yaptığınız borçlar elbette kulübün borcudur. Ancak kasaba, manava, markete olan borçların ödenmesi, daha sonra yapılacak işlerdir. Üstelik, ben size neden parayı teslim edeyim. Her yönetim bir bütçe ile gelir. Belli bir miktarı ortaya koyar, sonrasını da taahhüt eder ve yerine getirir. Biz 4-5 trilyonlik bütçeyi sağlarız. Bunu sağlayamazsak, hesabını da kongre üyelerine veririz’ diye konuştuğu ileri sürüldü. Bu çıkışla birlikte de görüşmelerin sona erdiği öğrenildi.
Kongre öncesinde, Büyükşehir’den bekledikleri 2 milyon TL’nin gelmeyişi ile ilgili olarak Melih Gökçek’e sitemde bulunan Mehmet Yiğiner’in, kongre ertelendikten sonra, yaptığı açıklama ise dikkat çekiciydi. Yiğiner, kurtuluş reçetesi olarak bir kez daha Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i gösterip, kendisinin desteğinin şart olduğunu söyledi. Bir tarafta, Nazlıaka’nın ciddi biçimde olaya eğilip hem de güçlü bir isimin etrafında yönetim oluşturma çabalarına önemli aşama kaydetmesi, diğer tarafta da Bent Ahlat’ın yönetime talip olması, dengeleri değiştirdi. Bu çalışmalar, aday yok tezini çürütürken, Gökçek’in yıldızının barışmadığı iki ismin öne çıkmasıyla birlikte erteleme kararının, hava muhalefeti ve kayyum tehdidi dışında, başka bir nedenden dolayı alındığı iddiasını gündeme taşıdı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kongre satrancı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:02
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:52
  • Akşam
   19:53
  • Yatsı
   21:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı