SİVAS HABERLERİ

Kongre Müzesi 4 Eylül'e hazırlanıyor

DHA
07.04.2016 - 17:39Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA) - SİVAS'ta restorasyon çalışmalarının son aşamasına gelinen Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nde teşhir ve tanzim çalışmaları devam ediyor. Müzenin 4 Eylül'de yeniden ziyarete açılması hedefleniyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi'ne ev sahipliği yapan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nde teşhir tanzim ve restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldığını ifade etti. Müzenin restorasyonunda birçok projenin hayata geçirildiğini vurgulayan Ayhan, "Kongre binasında; restorasyon aşamasına nokta koymak üzereyiz, teşhir tanzim ve çevre düzenlemesi ile birlikte de burada süren çalışmalarımızı tamamlayacağız. Restorasyon işimizi yüzde 90 seviyesinde, teşhir tanzim çalışmalarımızı ise yüzde 70 oranında tamamladık. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin uhdesinde olan bu binayı Sivas Valiliği ile İl Özel İdaresi, ilimizin bir değeri olduğu için iş ve işlemlerin yürütücüsü olarak çalışmalarına devam ediyor. Yaptığımız her çalışma bilim kurulu tarafından onaylanmaktadır. Binanın çevre düzenlemesini tamamlayarak 4 Eylül tarihinde müzeyi, vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı amaçlıyoruz" dedi.

Müzede yapılan çalışmaların amacının Sivas Kongresi'nin yapıldığı dönemin ruhunu yaşatmak olduğunu belirten Ayhan, "Kongre müzesinde bulunan her oda ayrı bir öneme sahip. Milli mücadele ruhunun anlatıldığı bu tarihi mekanın, yeniden restore edilmesi için nitelikli ve profesyonel bir ekip tarafından hazırlanan projeler, bilim kurulunda alanında uzman kişilerin onayına sunularak kabul edildi. Proje hazırlanırken meclisten alınan arşivler, yerelden alınan belgeler ile bilimsel bilgilerin ışığında Milli Saraylar Bilim Kurulu'nun onayı ile proje nihai noktaya geldi. Müzede restorasyon çalışmalarında; teknoloji ile tarihi bir araya getirerek yeni nesillere o dönemin ruhunu anlatmaya çalışıyoruz. Günümüzde müzecilik faaliyetlerinde; interaktif uygulamalar, belgeseller, videolar ve grafik tasarımları kullanılıyor" diye konuştu.

Türkiye'de ilk defa Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nde uygulanacak olan 'Artırılmış Gerçeklik' olarak çevrilen Augmented Reality sistemi hakkında bilgi veren Ayhan, "Sivas Kongresi'ndeki 38 delegenin canlandırılacağı bir film ile Milli Mücadele döneminde alınan kararlar anlatılacak. Daha önce Kongre Müzesinde her yıl düzenlenen etkinlikler kapsamında kongre kararlarının alındığı gösteriler düzenleniyordu. Artık bu sistem sayesinde Sivas Kongre kararlarını, zenginleştirilmiş bir ortam sağlayan teknoloji ve 3 boyutlu gözlüklerle izleme imkanına kavuşacağız. Ayrıca kongre delegelerinden iki tanesinin bal mumdan heykelini de kongrenin yapıldığı odaya koyacağız" diye konuştu

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Kongre Müzesi 4 Eylül'e hazırlanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2016 tarihinde saat 17 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kongre Müzesi 4 Eylül'e hazırlanıyor haberi güncellenecektir.

  SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ
  06 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı