Dünya Haberleri

  Kongre ajanları, CIA ve FBI'a sahte kimlik ve silahla girdi

  Hürriyet Haber
  27.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Kongresi'nin, hükümet kuruluşlarındaki güvenlik önlemlerini incelemek için oluşturduğu komitenin araştırma ekibi, ABD'nin en iyi korunan resmi dairelerine sahte kimlik ve silahla girmeyi başardı.

  Dışişleri Bakanlığı, Adalet bakanlığı, Pentagon (Savunma Bakanlığı) gibi önemli bakanlıkların yanısıra, FBI (Federal Soruşturma Bürosu) ve CIA (Merkezi Haberalma Teşkilatı) gibi işi güvenlik olan kurumların güvenlik sistemlerinin bu kadar kötü olması ülkeyi karıştırdı.

  Adalet Bakanı Janet Reno, gazetecilere, araştırma ekibinin bu kurumlara bu kadar kolay girmesinin kendilerini şoke ettiğini, ama zayıf noktaların ortaya çıkmasının hayati olduğunu söyledi.

  ERKEN UYARI

  ABD yönetimi bu güvenlik araştırmasını bir ‘erken uyarı’ olarak kabul ederek en sert tedbirleri almaya başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nda çok gizli bilgiler içeren dizüstü bilgisayarların yok olması gibi ‘utanç verici’ bir dizi güvenlik açığının ortaya çıkmasının ardından Bakan Madeleine Albright sistemin tepeden tırnağa yenilenmesini istedi. Bunun üzerine uzmanlar laçka güvenlik sistemini iyileştirmek için 40 öneri getirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı