Dünya Haberleri

  Konferans'ta Kıbrıs çıkmazı

  Hürriyet Haber
  13.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Londra'da 26 ülkenin katıldığı Aavrupa Konferansında, Birliğin genişleme süreci görüşülürken, Kıbrıs Rum Lideri Glafkos Klerides üyelik görüşmelerine KKTC'nin de katılması isteğini yineledi. Klerides, İngiliz Dışişleri Bakanı Robin Cook ile yaptığı görüşmede, ‘vatandaşlarım’ dediği Kıbrıslı Türkleri AB görüşme heyetine davet etti.

  Avrupa'nın genişleme sürecinin görüşüldüğü, Londra'daki Avrupa Konferansı'nda, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides, üyelik görüşmesi heyetine ‘vatandaşlarım’ dediği Kıbrıslı Türkleri de çağırdı. Zirveden önce İngiliz Dışişleri Bakanı Robin Cook ile görüşen Klerides, Ada'nın AB üyeliğinin her iki topluma da büyük yarar sağlayacağına inandığını belireterek, ‘Umarım bu davetimi Türk toplumu ciddi ve iyi niyetli değerlendirerek olumlu yanıt verir. Pazarlık pozisyonundan çıkacak sonuç açısından bu çok önemlidir’ dedi. İngiltere'nin Kıbrıs Özel Elçisi Sir David Hannay'in de katıldığı görüşme sürerken, bir grup Kıbrıslı Türk bakanlık önünde protesto gösterisi yaptı.

  Toplantı öncesi Yunan televizyonunun sorularını yanıtlayan Cook, Türkiye'nin Konferans'a katılmayışına şaşırmadığını belirterek, ‘Bu bir küçümseme midir?’ sorusuna şu yanıtı verdi:‘Bence bu bir küçümseme değildir. Katılıp katılmamaları kendi ellerinde. Gelmemeleri bizim için değil onlar için önemlidir. Lüksemburg Zirvesi’nde dışlanıldıklarına kanaat getirdiklerinden bu konuda hassaslar. Bu nedenle konferans davetini kabul etmediler. Ancak, Türkiye ile diyaloğumuzu devam ettirme, hatta derinleştirmek için çareler aramalıyız. Türkiye'deki siyasi güçleri kendi yerleri ve emelleri için Avrupa'ya yönelmeleri konusunda teşvik etmeliyiz.' Cook, Kıbrıs'ın AB üyeliği için çok kuvvetli bir aday olduğunu vurgulayarak ‘Kıbrıs’ın Anakara veya Denktaş tarafından veto edilmesi nedeniyle AB'ye girişinin engellenmesinin büyük yanlışlık olacağına inanıyoruz. Tabii Kıbrıs'ı bölünmüş değil de bütün bir ada olarak topluluğa almayı isteriz. Bu nedenle hem Rum hem Türklerden oluşan bir heyetin üyelik görüşmesine katılmasını arzuluyoruz. Rum Hükümeti'nin bu kararı tek başına alamayacağı gerçeğini anlıyoruz. Kıbrıslı Türklerin de bu konuda işbirliği yapıp, delege konusuna olumlu yanıt vermesini ümit ediyoruz' dedi.

  Londra'nın tarihi malikanelerinden Lancaster House'da düzenlenen toplantı AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Başbakanı Tony Blair'in konuşmasıyla açıldı. 15 üye 11 aday üyenin devlet başkanı ve dışişleri bakanlarının katıldığı toplantının ilk bölümlünde organize suç, çevre, dışişleri ve güvenlik politikası, rekabete dayalı ekonomi ve bölgesel işbirliği konularında ortak hareket etme kararı alındı. Kraliçe Elizabeth devlet başkanlarına öğlen yemeği verirken, Dışişleri Bakanı Robin Cook da bakanlıkta kendi meslektaşlarını ağırladı.

  Bu arada, toplantı boyunca konuşmacıların konuşma süresi sekiz dakika ile sınırlandı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı