Gündem Haberleri

  Konferans başka üniversitede yapılacak

  Hürriyet Haber
  23.09.2005 - 13:41 | Son Güncelleme:

  Üniversiteden durdurma kararına itiraz

  Boğaziçi Üniversitesi’nde bugün başlayacak olan, ancak İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nce yürütmesi durdurulan ‘İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları’ başlıklı konferansın, yarın Bilgi Üniversitesi’nce düzenlenmesi planlanıyor.

  Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek de, İdare Mahkemesi kararı'nın, iki üniversiteyi kapsadığını, konferansın başka bir üniversitede yapılabileceğini söyledi.

  İstanbul 4’üncü İdare Mahkemesi’nin son dakika kararıyla durdurulan Ermeni Konferansı’nda sürpriz bir gelişme yaşandı. Bugün yapılması planlanırken durdurulan ve bu nedenle içte ve dışarıda büyük tepkilere neden olan Konferansın yarın bu kez İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yapılacağı iddiası ortaya atıldı.

  Tartışmalı Ermeni konferansını düzenleyen üniversiteler bugün Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak erteleme kararına itiraz etti. Mahkemeden karar çıkmazsa konferans yarın başka bir üniversitede yapılacak.

  Buna göre Konferans aynı katılımcılar ve konularla yarın Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek ve pazar günü de sürecek.

  ÇİÇEK: BİLGİ ÜNİVERSİTESİ PROBLEM OLMAZ

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, mahkeme kararıyla durdurulan “İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri” başlıklı konferansın bir başka yerde düzenlenmesi girişimini, “Bilgi Üniversitesi açısından bir problem olmaz. Çünkü mahkeme kararı, sadece toplantıyı tertip eden iki üniversite aleyhine verilmiş bir karardır. Orada veya başka bir yerde yapılabilir. Hukuk açısından baktığımızda buna bir engel gözükmüyor” diye değerlendirdi.

  Cemil Çiçek, Ermeni konferansının düzenleyicilerinden Halil Berktay'ın mahkeme kararına eleştirilerinin olduğu ve Bilgi Üniversitesi'nde konferansın yapılması için araştırma yaptıkları yönündeki açıklamasının anımsatılması üzerine, şunları söyledi:

  “Bilgi Üniversitesi açısından bir problem olmaz. Çünkü mahkeme kararı sadece toplantıyı tertip eden iki üniversite aleyhine verilmiş bir karardır. Orada veya başka bir yerde yapılabilir. Hukuk açısından baktığımızda buna bir engel gözükmüyor ya da en azından ben öyle anlıyorum.

  Ancak, bu türlü bir toplantının yapılıp yapılmaması bilimsel özerklik adına değerlendirilecekse, buna karşılık yine pek çok sayıda, bugünkü düzenleyiciler kadar sayısı olan bir başka üniversiteli grup da (böyle bir toplantının yapılması bilimsel özerkliğe aykırıdır) dedi. Siz hangisini tercih edeceksiniz, ona göre tercih edeceksiniz. Profesörse onlar da profesör, bilim adamıysa onlar da bilim adamı, öyle ifade ediyorlar kendilerini. Onlar da bunun bilimsel bir toplantı olmadığını, olmayacağını söylüyor. Tabii bu konu tartışmaya açık bir konudur.” 

  İstanbulBilgi ÜniversitesiYönetim Kurulu Kararı: 23Eylül 2005

   

   “İmparatorluğun SonDönemindeOsmanlıErmenileri: BilimselSorumluluk veDemokrasiSorunları”başlığıyla23-25 Eylül 2005 tarihlerindedüzenlenmesiplanlanan, ancak İstanbul 4. İdare Mahkemesikararıylaengellenenbilimvedüşüncekonferansının,İstanbulBilgi Üniversitesi’ninsalonlarındagerçekleştirilmesineilişkin olarak,  konferansdüzenleyicilerinin  Üniversitemizeyaptıklarıbaşvurununkabulüne ve konferansın 24-25 Eylül 2005’de Üniversitemizinevsahipliğindegerçekleştirilmesininsağlanmasına; bukararailişkinaşağıdakigerekçeninkamuoyunaaçıklanmasınakararverilmiştir:

   

  KAMUOYUNUNDİKKATİNE:

   

  Kamuoyunun dayakındantakipettiğiüzere, 25-27Mayıs 2005tarihlerinde  Sabancıve İstanbul Bilgi Üniversitelerinin destekleyip  BoğaziçiÜniversitesi’ninevsahipliğiyapmayıplanladığı ve ertelemekdurumundakaldığı“İmparatorluğun ÇöküşDönemindeOsmanlıErmenileri: Bilimsel  SorumlulukveDemokrasiSorunları”adlı konferansın 23-24-25 Eylül 2005 tarihlerindegerçekleştirilmesiiçindüzenleyicilerceyenidengirişimdebulunulmuşveher türlühazırlıktamamlanmıştı. Bunoktada22Eylül 2005 akşamısaat17.00dolaylarında İstanbul  4. İdareMahkemesi’ninkararıBoğaziçiveSabancıÜniversitelerinetebliğedilmiştir. Kararagöre  İstanbul 4. İdareMahkemesikonferanskararınıiptalistemiyleaçılandavadayürütmeyidurdurmakararıvermişbulunmaktadır.

   

  İstanbul Bilgi ÜniversitesiYönetim Kuruluolarakbugelişmeleriakademiközgürlükbakımındansonderecesakıncalıbulmaktayız. Buherciddibilimkurumunutehditeden,örneğiTürkiyeCumhuriyetitarihindegörülmemişbirgirişimdir.

   

  Bilim insanının uygarlıklabirsözleşmesivardır: Uygarlıkondanhakikatiaraştırmasını, yenibilgilerüretmesinibekler. Bununkarşılığında, uygartoplumlar, bilimortamlarındayerleşikdeğerveinançların,yıllandığıiçingeçerlikkazanmış kanaatlerinsorgulanmasınıdoğalkarşılar. Bunedenle,biliminocağıolanüniversite,deyimyerindeysebirtürbuzkırandır. Esasenerjisibirbirinetersdüşenteorilerin, analizlerinçatışmasıylaüretilir. Ancak, buüretim tambirözgürlükortamındagerçekleştirilmelidir.

   

  İstanbulBilgiÜniversitesidüşünce, araştırmaveifadeözgürlüğüadınasözkonusukonferansa salonlarınıaçmakararı aldığınıkamuoyunaduyurur.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı