KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Konfeksiyon Sektörü İşçi Sıkıntısı Yaşıyor

IHA
25.07.2015 - 10:34Son Güncelleme : 25.07.2015 - 10:35

KONFEKSİYONDA NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ BULMA SIKINTISININ ÜRETİMİ OLUMSUZ ETKİLEDİĞİ BİLDİRİLDİ.

IHA

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden birisi olan konfeksiyonda nitelikli işgücü bulma sıkıntısının üretimi olumsuz etkilediği bildirildi. Sektördeki mazisi yarım asra yaklaşan ve markasını yurt içi ile yurt dışındaki 30 mağazasında satışa sunan Piserro’nun Ceo Uğur Kısakürek, “İnsanlar iş sıkıntısı çekiyor ama biz de konfeksiyon üreticisi olarak nitelikli iş gücü bulmakta zorlanıyoruz” dedi.
Uğur Kısakürek, Piserro’nun şu an 11 bin 500 m2’si kapalı toplam 36 bin 500 m2’lik alanda 700 çalışanıyla, Türkiye ve dünyada, erkek giyimine damga vuran güçlü bir firma olarak günlük 1200 takım elbise ve gömlek üretimini sürdürdüğünü belirtti. Kalifiye eleman sıkıntılarını kendi firmalarında kurdukları bantlarda aşmaya çalıştıklarını kaydeden Kısakürek, “Kalifiye eleman sıkıntısını biz kendi bünyemizde kurduğumuz bantlarda çözmeye çalışıyoruz. Araştırma, geliştirmeye yönelik bu bantlarda ayrıca işi öğretiyoruz. İşin eğitimini veriyoruz. İşçilerimiz orada 2-3 aylık bir eğitim sürecinden geçiyorlar. Ancak belirli bir seviyeye geldikten sonra onları ana üretim bantlarına alıyoruz” dedi.
İşsizliğin Türkiye açısından önemli bir sorun olduğunu ve Kahramanmaraş yöresinde bu soruna ilave olarak bir “Suriyeli işçi sorununun” tartışılmaya başlandığını belirten Kısakürek, “Öncelikle, elbette ki bizim insanımızın iş sorunu daha önemli. Ancak yörede aynı zamanda bir eleman sıkıntı var. Eğer hükümet gerekli düzenlemeleri yapıp izinleri verirse neden Suriyeli çalıştırılmasın? Sonuçta bu insanlar da bir anlamda Türkiye’ye yerleşmiş durumdalar ve geçimleri önemli bir sorun olarak toplumumuzu ilgilendiriyor” diye konuştu.
"KONFEKSİYON İŞGÜCÜ NEREDE UCUZSA ORAYA YÖNELİK"
Konfeksiyonda en önemli sorunlardan bir tanesinin işçilik maliyeti olduğunu ve sektörün “Nerede ucuz işgücü varsa oraya yöneldiğini” ifade eden Uğur Kısakürek, “Eskiden Avrupa’da işçilik yüksek değilken bütün üretim orada yapılıyordu. İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa konfeksiyon üretiminde başı çekiyordu. Ancak sonra bu ülkelerde işçilik maliyetleri arttıkça konfeksiyon başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkelerine, Mısır gibi Afrika ülkelerine ve Ortadoğu’ya yöneldi. Zaten İran, Suriye ve Irak’ta karışıklıklar yaşanmasaydı şu an konfeksiyonumuzun yüzde 70’i bu ülkelere gitmişti. Çünkü bu ülkelerde emeğin maliyeti daha ucuz” ifadelerini kullandı.
Uzakdoğu denince sadece Çin’i düşünmemek gerektiğini, Sri Lanka, Bangladeş, Vietnam gibi ülkelerle Mısır’da ucuz işçiliğin tekstil sektörü için cazip olmaya devam ettiğini kaydeden Kısakürek, “Ancak artık buralarda da yavaş yavaş fiyatlar yükseliyor. Çünkü dünya eskisi gibi değil. Onlar da globalleşiyorlar. Herkes her şeyi takip edebiliyor, yeniliklerden, başka ülkelerden bilgi sahibi olabiliyor. Lüks tüketim mallarına sahip olmak istiyorlar. Dolayısıyla tüketim arttıkça oradaki insanların beklentileri, işçilik maliyetleri artıyor. Ancak ne olursa olsun, bizim Avrupa’ya yakın olmamız büyük bir avantaj. Avrupa’ya onlardan haftalar, aylar önce üretim ve teslimat yapma şansına sahibiz. Bu da Türk tekstilcisi olarak bizim elimizi güçlendiriyor“ diye konuştu.
Piserro Ceo’su Uğur Kısakürek, ayrıca Türk tekstilinin güçlü bir geçmişe sahip olmasının ve moda konusundaki köklü deneyiminin de Avrupa pazarı açısından, Uzak doğu ülkelerine göre bir avantaj olduğunu kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kahramanmaraş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kahramanmaraş ilinden Konfeksiyon Sektörü İşçi Sıkıntısı Yaşıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konfeksiyon Sektörü İşçi Sıkıntısı Yaşıyor haberi güncellenecektir.

  KAHRAMANMARAŞ NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   12:35
  • İkindi
   16:01
  • Akşam
   18:37
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı