« Hürriyet.com.tr
MENÜ

KONE yelkene sponsor oldu

İlk on tekne bedelsiz , diğerleri yarı fiyatına temsilci firmadan alınabilir. KONE firması sponsor olduğu 10 tekneyi sporcu yetişmesi ve yarışlarda kullanılması için bedelsiz olarak kulüplere dağıtacak.

Arif ERDEM
SON GÜNCELLEME

Yurt dışın'da yelken sporunun en önemli sponsorların’dan olan KONE firması Türkiye’ye  şampiyona için gelecek teknelerden 5’ini satın aldı. Temsilci firma Hoog Performace Sailing iletişime geçen KONE sporcu yetiştirmek ve şampiyonalarda kullanılması için  5 tekne yıl sonuna kadar 5 tekne daha satın alıp toplam 10 tekneyi bedelsiz, yarışmak amaçlı kullanılmak üzere sponsor olarak kulüplere vermeyi planladı, önerisi ve operasyonlarının  Hoog yelken ve ticaret aracılığıyla,  TYF ' ye iletildiği öğrenildi. Şimdi TYF  tarafından 29'er sınfın’ın açılması beklenmekte.

Türkiye’de bir anda yeni nesil 20-30 tekne gelmesi, 10 teknelik yeni bir sınıf oluşumu gündeme geldi.4 tekne fiyatına 10 tekne bir de ulaşım masrafı yok daha ne olsun Üstelik İlk on teknede bedelsiz.Yelken sporunun bu tip projelerle gelişeceği açık.Üç firma yöneticisini, emeği geçenleri bu ortak proje için tebrik etmek gerekmekte. Son yılarda ülkemizde ki yaygın yelken sporu için en önemli, ciddi ve kalıcı proje. Tüm Türkiye’de 470 sınıfın da sadece 4 teknemiz olduğunu düşününce proje daha anlam içermekte. Hoog yelken ve yat ticaret ayrıca demo için bir adet tekneyi satın alarak ilgilerin görüşüne ve kullanımına açacak. İstanbul'da bulunan tekneyi görmek ve kullanmak  için  Hoog Yelken ve Ticaretle temesa geçmek gerekiyor.

ISAF (uluslar arası yelken federasyonları birliği) tarafından İstanbul’da  Temmuz ayında yapılacak Vovo Dünya Gençler Yelken Şampiyonası’nda yarışacak sınıflardan biri olan performans yarış teknesi 29er’lar, hızlı ve yeni nesil  tekneler. Yelken sporu için olimpiyat oyunları gibi önemli bu  şampiyona için İstanbul’a yaklaşık 20 -30 adet 29er sınıfı tekne getirilmesi bekleniyor ve milli ekiplere kiralanacak. Temsilci ve üretici firmalar tekneleri götürmek yerine, şampiyonalar sonrası bu temiz ikinci elleri  uygun bedellere kulüplere, sporculara, ilgililere satmakta tüm dünyada , şampiyonayı düzenleyen ülkenin bir fırsatı olmakta bu organizasyon.

Ülkemizde bulunmayan bu yeni sınıf, yeni nesil teknelerin tanıtım amacıyla üretici firma İngiliz Ovington Boats tarafından bedelinin yarı fiyatının altında ve ulaşım masrafsız  İstanbul’da satılmaya karar verildi. Kone firması 5 tekneye satın alarak sponsor oldu, 5 tane daha alacağını beyan etti ve proje üç firma tarafından geliştirildi.Temsilci firma Hoog Performans Sailling  tarafından  arzu eden kulüplere tekneler dağıtılacak.

aerdem@hurriyet.com.tr


Bunları da Beğenebilirsiniz