Eğitim Haberleri

  Koncuk: AİHM için hukuki destek vereceğiz

  AA
  24.07.2015 - 15:46 | Son Güncelleme:

  Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Anayasa Mahkemesi’nin eğitim kurumlarına yönetici atamayı düzenleyen kanun maddesi ile ilgili verdiği kararı eleştirdi.

  Kararda ‘okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı, müdür yardımcılığı yani yöneticilik görevinin ikinci görev olduğu, kazanılmış hak oluşturmadığının’ ifade edildiğini belirten Koncuk, "Biz buna katılmıyoruz" dedi.
  Koncuk, yazılı sınavın görmezden gelindiğini, görevlendirmelerin sözlü sınava göre yapıldığını iddia ederek, "Anayasa Mahkemesi, ne yazık ki eğitim kurumlarına yönetici atamayı düzenleyen kanun maddesinin iptal istemini oy birliğiyle reddetti. Daha önce yaptığımız açıklamada, bu maddenin iptal edildiğine ilişkin elimize bilgi ulaştığını belirtmiştik. Ne yazık ki bu bilgi doğru çıkmadı. Bunun büyük üzüntüsü içindeyim" dedi.

  TBMM’DE YENİ KANUN ÇIKARILMALI

  Türk Eğitim-Sen'in bu kanunla işinin henüz bitmediğini belirten Koncuk, "Türk Eğitim-Sen olarak davada taraf ehliyetimiz bulunmadığından, AİHM'e doğrudan başvuru yapmamız mümkün değil. Ancak sendikamız, mağdur üyelerimizin AİHM'e şahsi olarak dava açması için her türlü hukuki yardımda bulunacak" diye konuştu.
  TBMM'de yeni bir kanun çıkarılmasının mücadelesini yapacaklarını belirten Koncuk şunları söyledi:
  "Türk Eğitim-Sen'in açtığı dava neticesinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun verdiği yürütmeyi durdurma kararı bulunmakta. Bu kararın uygulanması noktasındaki hukuk mücadelemiz de sürecek. Zira MEB, bu kararı 1 ay dolmasına rağmen hala uygulamamıştır."

  Etiketler: İsmail Koncuk
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı