Ege Haberleri

EGE

  Konak'ta trafik yeraltına inecek

  Hürriyet Haber
  03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, iki meydan projesiyle ilgili sürpriz karar aldı. İhale aşamasına gelen Karşıyaka İskele Meydanı yapımı, ‘‘öncelik taşımadığı’’ gerekçesiyle 2004 yılına ertelendi. Henüz uygulama projesi bile yaptırılmayan Konak Meydanı ise 2001 yatırım programına alındı.

  KARŞIYAKA İskele önünü 700 metrekarelik Meydan'a dönüştürecek ve 4.5 trilyona malolacak projeye göre, yolun 130 metresi yerin altına alınacaktı. Ancak 4.5 trilyon keşif bedelli proje, daha önce 2001 yılı içinde tamamlanacağı açıklanmasına karşın yatırım programına alınmadı.

  MEYDAN projelerinde öncelik Konak'a verildi. Uygulama projesi bile bulunmayan yolun yeraltına alınıp, yaklaşık 10 trilyon lira maliyet hesabı yapılan proje için 2001 yatırım programına 2.5 trilyon lira konuldu. Geriye kalan 7.5 trilyon lira ise 2002 yılı bütçesinde yeralacak.

  Konak böyle olacak

  KÜLTÜR ve Tabiat varlıkları Koruma Kurulu'nun 1 / 5000'lik planda onayladığı projeye göre Konak'ta, altı şeritli yol Büyükşehir Belediyesi önünden aç - kapa tekniği ile yeraltına inecek. Atatürk Kültür Merkezi karşısında yeniden yüzeye çıkacak toplam 400 metrelik tünelden sonra yol, dolgu alan üzerinden ‘‘U’’ dönüşle varyanta bağlanabilecek. Meydanla ilgili kesin hesaplama ve ayrıntılar uygulama projesiyle ortaya çıkacak. Kemeraltı ve Saat Kulesi'nin denizle görsel ilişkisini sağlanmasını öngören Koruma Kurulu önerisi bu projeyle gerçekleşecek. Konak Meydanı, projeyle 10 bin metrekare genişleyecek. Proje 2.5 yılda tamamlanacak.

  Viyadükler sorun olmaz

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Piriştina, Karşıyaka Meydanı Projesi için uzmanlar ve Başkan Şebnem Tabak'ın öncelikli olmadığı kararına vardıklarını belirtti. Piriştina, Konak'ta yapacakları Meydan projesine SİT nedeniyle yarım kalan viyadüklerin sorun yaratmayacağını belirten Piriştina, ‘‘Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün, viyadüklerin gösterilmediği imar planını Mahkeme'ye başvurarak yaptığı itirazdan proje için olumsuz bir karar çıkacağını beklemiyorum. Tabii ki, kararı bekleyeceğiz. Ancak, viyadükler sorun olmaz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı