İZMİR HABERLERİ

Konak Tünellerinde Sona Yaklaşıldı

IHA
24.02.2015 - 11:08Son Güncelleme :

İZMİR’DE YAPIMI DEVAM EDEN KONAK TÜNELLERİNİN MAYIS AYINDAN İTİBAREN ARAÇ GEÇİŞİNE AÇILACAĞI BİLDİRİLDİ. AK PARTİ İZMİR MİLLETVEKİLİ İLKNUR DENİZLİ KONAK TÜNELLERİ İNŞAATINI ZİYARETİ SONRASINDA YAPTIĞI AÇIKLAMADA " KALICI BETON KAPLAMA VE ASFALT ÇALIŞMALARI MAYIS AYINDA BİTİYOR VE MAYIS'TA KONAK TÜNELİ'NDEN ARAÇ GEÇİŞİ BAŞLAYACAK." DEDİ.

IHA

İzmir’de yapımı devam eden Konak Tünellerinin mayıs ayından itibaren araç geçişine açılacağı bildirildi. AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, inşası süren Konak Tünellerinde incelemede bulundu. İnceleme gezisinin ardından açıklamada bulunan Milletvekili Denizli, "Kalıcı beton kaplama ve asfalt çalışmaları mayıs ayında bitiyor ve mayısta Konak Tüneli’nden araç geçişi başlayacak." dedi.
İzmir Milletvekili ve Ulaştırma Eski Bakan Sayın Binali Yıldırım’ın 2011 seçimlerinde açıkladığı 35 projeden biri olan Konak tünelleri; iki tüpten oluşuyor ve bin 674 metre uzunluğu ile dikkat çekiyor. Dönel kavşak ve bağlantı yollarıyla birlikte Konak Tüneli’nin uzunluğu 2 bin 500 metreyi bulacak. Kazı çalışmalarına Eylül 2012’de başlanılan Konak Tüneli’nde kazı çalışmalarının sonuna gelindi. Son 10 yıldır İzmir’in ana arterlerinde kayda değer açılmış yeni yollar olmamasını şehirde yaşanan trafik sıkışıklığının önemli sebeplerinden birisi olduğunu belirten İlknur Denizli, “Çevre yolu dışında İzmir’de, 10 yıldır trafik sıkışıklığına derman olacak önemli yeni yol yapılmadı. Var olan yollar yetersiz. Vatandaş trafikte çile çekiyor. Büyükşehir belediyesinin aktarmalı ulaşım uygulaması trafiği İzmirliler için daha çekilmez hale getirdi. Konak Tüneli’nin İzmir trafiğine büyük katkısı olacak. En önemli faydası Alsancak, Çankaya-Basmahane hattında şehir merkezini kullanmak zorunda kalanlara alternatif bir güzergâh sunması. Kısa sürede trafiğe, trafik lambalarına takılmadan kent merkezinde çıkabileceksiniz” dedi.
“KONAK TÜNELLERİNİ ENGELLEYEMEDİLER”
Hizmete girmesiyle birlikte İzmir trafiğinde büyük rahatlama sağlayacak Konak Tüneli’nin inşaatını engellemek için uğraşan çevrelerin başarıya ulaşamadığını belirten İlknur Denizli, "Konak Tüneli malum çevrelerin bütün engellemelerine ve provokasyonlarına rağmen hizmete giriyor. Karşı çıkanlar ne demişlerdi hatırlayalım ’Yapılanlar hukuki değil, ÇED raporu yok.’ Mahkemeye gittiler ve mahkeme Konak Tüneli’nin de, kamulaştırmaların da kanunlara uygun olduğunu söyledi. Göreceksiniz Konak Tüneli’ne karşı çıkanlar, açıldığında en çok kullananlar olacak. Damlacıkta bir ömür geçirmiş, kişisel tarihinin ayrılmaz bir parçası olan mahallesi için üzülen insanların duyguları istismar edildi. Ne oldu şimdi o gün konuşanlar ortada yok ama Damlacık sakinleri umut tacirlerinin sebep olduğu hayal kırıklığı ile baş başa kaldılar" şeklinde konuştu.
“BAMBAŞKA BİR DAMLACIK GÖRECEĞİZ”
Tünel bittiğinde yapılacak düzenlemeler sonrasında Damlacık semtinin, İzmir’in gözde turistik mekânlarından biri olacağını kaydeden Denizli şunları söyledi:
"Tarihi Damlacık Camii restorasyonu da başlıyor. Konak Tüneli’nin üstündeki tarihi binalara işlev yüklenmesiyle birlikte bambaşka bir Damlacık göreceğiz. Bölgedeki kazı çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler müze yetkililerine teslim edildi. Halen tarihi eserlerin tasnifi devam ediyor. Henüz proje aşamasında ama çıkarılan eserleri bölgedeki tescilli binaları müze haline getirerek sergileyebiliriz. Konak Tüneli’nin inşaatını yakından takip eden Sayın Ulaştırma Bakanımız Lütfi Elvan’a teşekkür ediyoruz. Neyse ki biz bütün bu engellemeler karşısında yılmadık ve yolumuza devam ettik Artık tünelde iki tüpte de ışık görüldü. Ne mutlu bize ki AK Parti olarak İzmirlilere verdiğimiz sözleri teker teker yerine getiriyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Konak Tünellerinde Sona Yaklaşıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2015 tarihinde saat 11 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konak Tünellerinde Sona Yaklaşıldı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:33
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı