Ege Haberleri

  Konak Tüneli 16 metre kazıldı

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  19.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, bin 570 metre çift tüplü Konak Tüneli'nin 16 metresinin kazıldığını söyledi.

  İl Koordinasyon Kurulu'nun bu yılki üçüncü toplantısı, İzmir Vali Yardımcısı Şahin Aslan'ın başkanlığında yapıldı. Bölge ve kurum müdürlerinin, kaymakamların, ilçe belediyelerinden yetkililerin katıldığı toplantıda kentin sorunları, aksayan yatırımlar ve nedenleri tartışıldı.
  Bir ay önce Samsun'dan İzmir'deki Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü'ne atanan Abdülkadir Uraloğlu da toplantıda Konak Tüneli ile ilgili bilgi verdi. Toplam bin 570 metrelik çift tüplü Konak Tüneli'nin 16 metrelik bölümünün kazıldığını, köprü temellerinin atıldığını belirten Uraloğlu, imar planı projesinin Büyükşehir Belediyesi'ne sunulduğunu, onaylanmasının ardından önümüzdeki ay çalışmalara başlayacaklarını söyledi

  YENİŞEHİR'DEKİ HASTANELER

  Toplantıda söz alan İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan da, Bayraklı'da yapılacak 2 bin yataklı, yatırım tutarı 1 milyar lirayı bulan sağlık kampüsünün ihalesi için sayının, 13 şirketten üçe düşürüldüğünü, Sağlık Bakanlığı'nın üç şirketten biriyle sözleşme yapmasıyla üç yıl sürecek inşaata başlanacağını anlattı. Özkan, Yenişehir'de bölgesindeki hastaneleri içine alacak kampüs için çalışmalara başlandığını, bölgedeki hastane binalarının yüzde 80'inin yıkılarak yenileneceğini söyledi.
  İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın da ormanlar ve orman yangınlarıyla ilgili bilgi verdi. Kentin yüzde 40'ının ormanlık olduğunu hatırlatan Aydın, bin 200 hektar alanın ağaçlandırılmasının hedeflendiğini, bu yıl içinde 200 hektar ağaçlandırma yapıldığını söyledi. İzmir'in birinci derece yangına hassas bölge olduğuna dikkat çeken Aydın, yılda ortalama 2 bin yangının çıktığını, ancak bunlardan sadece 200'ünün ormanlık alan, diğerlerinin kırsal alandaki mera, çöplük ve ot yangını olduğunu anlattı. 2011 Yılında çıkan bin 391 yangından 122'sinin orman, 2012 yılındaki 471 yangından da 49'unun orman yangını olduğunu belirten Aydın, düşüşün koordineli çalışmaktan, erken müdahaleden kaynaklandığını ifade etti. Aydın, “Bu yıl iyi gidiyoruz. Meteorolojik verileri, sıcaklığı, nem oranını takip edip önlem alıyoruz. İlçelerde kaymakamlarımız çok duyarlı. Küçük yangınlara anında müdahale ediliyor. Köylülerimiz, daha işçiler gitmeden, çoğu yerde su depolarından aldıkları suyla yangını söndürüyor. Böylece küçük yangınlar büyümeden önleniyor. Herkesin üzerine düşeni yapmasıyla vatandaşların ihbarı ile yangınları azalttık” dedi

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı