İZMİR HABERLERİ

Konak’ta Mutlu Son

IHA
27.02.2015 - 13:00Son Güncelleme :

KONAK BELEDİYESİ İLE DİSK’E BAĞLI GENEL İŞ SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İLE ÇALIŞANLARA YÜZDE 15’LİK ZAMMIN YANI SIRA SOSYAL VE KÜLTÜREL BİRÇOK DESTEK VERİLDİ.

IHA

Konak Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile çalışanlara yüzde 15’lik zammın yanı sıra sosyal ve kültürel birçok destek verildi.
DİSK Genel-İş Sendikası ile Konak Belediyesi’nin Merbel Şirketi’nde çalışan 640 işçiyi kapsayan toplu iş görüşmeleri mutlu sonla bitti. Tarafların karşılıklı anlaşmaları sonucunda kabul edilen yeni sözleşme, Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende atılan karşılıklı imzalarla yürürlüğe girdi. Törene Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, DİSK’e bağlı Genel-İş 5 No’lu Sendika Başkanı Naci Çetin, Merbel A.Ş. Genel Müdürü Metin Şahin, CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak ile sendika temsilcileri ve belediye meclis üyeleri katıldı.
Yoğun çalışmalar sonunda mutlu sonuca ulaştıklarını dile getiren Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Biz kamu kaynağı kullanıyoruz. Belediyenin bütçesi, halkın bütçesi. Dolayısıyla halkın bütçesini birlikte yönetmek adına da toplu iş sözleşmesi yaparken sorumlu davranmak durumundayız. Ben hep söylüyorum; biz bir aileyiz. Biz bu şehre hizmet ederken hem kendimize hizmet ediyoruz hem de hemşerilerimize. Bu hizmetin kalitesini artırabilmek için öncelikle çalışanlarımızın yaptıkları bu işten mutlu olmaları, hizmet duygusunu öne çıkarması lazım. Biz bu ortamı burada hep birlikte oluşturduk” dedi.
KOMİSYON VE DERNEK KURULACAK
Toplu iş sözleşmesinde sadece ücrete yönelik maddelerin yer almadığını, sosyal ve kültürel hakların da bulunduğunu dile getiren Başkan Pekdaş, ilk kez bu sözleşmeyle birlikte Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Komisyonu ile Kadın ve Çocuk Dayanışma Derneği’nin kurulacağını söyledi. Başkan Pekdaş, “Sadece iş yerinde iş barışını getirmek değil, evlerimizde de barışı yaşatmak zorundayız. Çocuklarımızı iyi yetiştirmek sorumluluğuna sahibiz. Çocuklarımız için evimizdeki barış içinde çaba sarf etmeliyiz” diye konuştu.
DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise İzmir’de ülke geneline göre daha güzel bir tablo yaşandığını belirtirken, ülke çapında 3 milyon taşeron ve 12 milyon sigortalı işçinin bulunduğunu dile getirdi.
ŞİDDET UYGULAYAN İŞÇİNİN MAAŞI EŞİNE
DİSK Genel-İş Sendikası ile Konak Belediyesi Merbel Şirketi arasında iki yıllığına ve yapılan 640 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi ile çalışanların ücretlerine, ilk yıl yüzde 15, ikinci yıl ise yıllık enflasyonun yarısının artı 2 puan üzerinde zam yapılacak. Toplam yüzde 23’e varan artışın yapıldığı sözleşme ile en düşük işçi maaşı 2 bin 100 TL olurken aylık gıda yardımı da 307 TL’den 380 TL’ye çıkarıldı. Sözleşme ile yılbaşı ve 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda 200’er TL ikramiye verilmesi kararlaştırıldı. Bu sözleşmede ilk kez uygulanan eğitim yardımı yılda bir kez olmak üzere ilk ve ortaokula giden işçilere 100, lisede çocuğu olan işçiye 150, çocuğu üniversitede eğitim görene ise 250 TL eğitim yardımı verilecek. Ayrıca emekli olmak isteyen işçilere ise 2 bin TL özendirme pirimi ödenecek. Sözleşmede yer alan ek maddelerde işçilerin sosyal ve kültürel yaşamları ile aileleri de unutulmadı. Oluşturulması kararlaştırılan Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Komisyonu ile işçilerin yılda üç kez tiyatro ve sinema bileti temin edilerek sosyal ve kültürel etkinliklere katılmasının önü açılırken, işçiler ve işçi yakınlarının üye olabileceği, Kadın ve Çocuk Dayanışma Derneği ile öncelikli olarak eğitim ve sosyal yardımlaşma çalışmaları gerçekleştirilecek. Aile içi şiddeti önlemek adına da eşine şiddet uygulayan işçinin maaşı 6 ay boyunca eşine ödenecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Konak’ta Mutlu Son hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 13 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konak’ta Mutlu Son haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:14
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:32
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı