İZMİR HABERLERİ

Konak’ta Engelli Kaldıran Uygulama

IHA
31.07.2015 - 12:25Son Güncelleme : 31.07.2015 - 12:26

KONAK BELEDİYESİ, İLÇEDE VATANDAŞLARIN SOSYAL HAYATA DAHİL OLMALARI İÇİN HİZMET BİNALARINDAKİ FİZİKİ ŞARTLARI İYİLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI.

IHA

Kent içi ulaşımdaki zorlukları aşmak için yedi ay önce ’Engelsiz Servis’ hizmetini uygulamaya koyan Konak Belediyesi, engelli vatandaşların sosyal hayata katılmaları için hizmet binalarındaki fiziki şartları iyileştirmeye yönelik çalışmalara başladı.
Konak ilçesinde, engelsiz bir kent oluşturmak amacıyla yürütülen düzenlemeler, öncelikle vatandaşların yoğun olarak kullandığı kültür merkezleri ve nikah salonları oldu. İlk etapta Selahattin Akçiçek, Türkan Saylan ve Güzelyalı Kültür Merkezi engellilerin erişebilirliğine uygun hale getirilirken, özellikle yaz dönemi çok sayıda nikaha ev sahipliği yapan Fuar Evlendirme Dairesi’nde de benzer şekilde düzenlemelere gidildi.
Konak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nce hayata geçirilen düzenlemeler kapsamında, binaların ana girişleri ile bina içindeki basamak ve yükseltilere tekerlekli sandalye kullanan vatandaşların rahatlıkla geçebilmelerini sağlayan yeni engelli rampaları yapıldı. Mevcutta bulunan ancak standartlara uygun olmayan rampalar ise yine Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce elden geçirildi. Rampalar yüzde 6’lık eğim ve kaydırmaz malzeme ile standartlara uygun hale getirildi.
Engelli vatandaşların erişilebilirliğini arttırmayı amaçlayan çalışmalar kapsamında ayrıca, bina içlerindeki tüm merdiven, asansör ve tuvaletler belirtilen standartlara göre yeniden düzenlendi. Bu alanların giriş ve çıkışlarına hissedilebilir yüzey uygulaması yapıldı. Görme engelli yurttaşlar için Braille harfleriyle ayaklı bilgilendirme haritası kurulurken, asansör kabin içlerine Braille harflerle kullanma talimatı monte edildi. Öte yandan, tuvaletlere de standartlara uygun bilgilendirici tabelalar yerleştirildi.
VATANDAŞLAR MEMNUN
Yapılan düzenlemeler engelli vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Kültür merkezleri ve nikah salonlarına artık daha rahat ulaşabildiklerini ifade eden İzmir Kent Konseyi Engelli Meclisi yürütme kurulu üyesi Fehmi Doğan (50) yapılan engelli rampaları sayesinde tekerlekli sandalye kullanan engelli vatandaşların da kolaylıkla etkinlikleri izleyebileceğini söyledi. Doğan, yasa gereği halka açık tüm bina ve alanların engellilerin erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi gerektiğini de belirterek, "Konak Belediyesi’ni bu düzenlemelerinden ötürü kutlarım" dedi. 18 yaşında ve doğuştan fiziksel engelli olan Mahmut Çoban da, yapılan düzenlemeler sayesinde eskiye oranla daha rahat ve kolay erişim sağladıklarını aktardı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Konak’ta Engelli Kaldıran Uygulama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konak’ta Engelli Kaldıran Uygulama haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:16
  • Yatsı
   20:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı