Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Komutanlardan şikayetçi olacağız'

  Behçet DALMAZ/HAKKARİ-DHA
  27 Ocak 2015 - 12:55Son Güncelleme : 27 Ocak 2015 - 12:53

  Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Derecik Beldesi'nde askerlerin açtığı ateş sonucu yaralanan ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan 25 yaşındaki Necdet Yaman'ın babası İbrahim Yaman, oğlunun kaçakçılık nedeniyle öldürülmediğini öne sürdü. Yaman, askerin köylülere ait tapulu arazilerin içerisinde bulunduğunu, bu durumu kabul etmediklerini, köylülerin de bu duruma tepki göstermesi sonucu bu olayın meydana geldiğini öne sürdü.

  Irak sınırındaki Samanlı Köyü'nde dün saat 14.00 sıralarında çıkan gerginlik sırasında ayaklarından vurularak yaralanan ve kaldırıldığı Yüksekova Devlet Hastanesi'nde kurtarılamayan Necdet Yaman'ın cenazesi, ailesine teslim edildi. Hastaneye gelen Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, Belediye Başkan Vekili Nurullah Çiftçi, HDP Hakkari il Başkanı Rahmi Temel ve beraberindekilerin taziyelerini kabul eden baba İbrahim Yaman, Hakkari Valililği'nin kaçakçılık kapsamında yapılan müdahale açıklamasını kabul etmediklerini söyledi. Yaman, kaçakçılıkla mücadele gerekçesiyle askerlerin rızaları olmadan köyün tapulu arazilerine el koyup, mevzi yaptıklarını, köylülerin de bu durumu kabul etmediğini, gerginliğin de bu nedenle olduğunu belirterek şöyle konuştu:

  "Askeri yasak bölge olan köyümüzün bu durumundan yararlanıp, hergün evlerimizin içine girerek bizleri rahatsız etmektedirler. Askerin zorla topraklarımıza girmesini istemiyoruz. Tarla, bağ ve bahçemiz burada. Biz geçimimizi bununla sağlıyoruz. Derecik bölgesinde vatandaşa karşı keyfi muamele yapılıyor. 'Çözüm süreci' ile birlikte bölgede rahat hareket eden askerler artık 1 kilo çayın bile geçmesine izin vermiyor. Kaçakçılık yapan herkesi öldürecekler mi? Valiliğin yaptığı açıklamayı da kabul etmiyoruz. Hakkari Valiliği'nin tabur komutanın verdiği bilgiye dayanarak yaptığı açıklama tek yanlı ve asılsızdır. Köylülerin de dinlenmesini, emri veren tabur komutanının da bir an önce yargılanmasını istiyoruz."

  Askerin rast gele ateş açtığını öne süren ağabey Fazıl Yaman ise, 500'e yakın görgü tanığı olduğunu söyledi. Ağabey Yaman, şöyle dedi:

  "Kardeşim yaralandıktan sonra köylüler de askerlere taş attı. Ondan sonra kadeşimin alınmaması için askerler müdahale etti. Kardeşim zamanında olay yerinden alınsa belki ölmezdi. Kan kaybından öldü. 'Kaçakçılık' adı altında olayı örtbas etmeye çalışıyorlar. Bizler ilgili komutanlar hakkında şikayetçi olacağız."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı