Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Komutanlar neden salıverildi?

ÖN not: Başbakan’ın ABD ziyaretini çarşamba ve perşembe günleri değerlendireceğim.

* * *

 Cumartesi günü Türkiye tarihi bir eşik atladı. Emekli komutanlar darbe girişimleri/niyetleri ile ilgili sorgulandılar. 2007’den beri, Özden Örnek’in günlükleri çerçevesinde, emekli komutanların 2003-2004 döneminde darbeye teşebbüs ettiklerine dair iddialar devamlı tartışılmaktaydı.

Değil darbe yapmak, darbe girişimi/niyeti bile ağır suçtur. Ömür boyu hapis cezasını hak eder. Cumartesi günü bu “suç”un işlenip işlenmediği sorgulandı.

* * *


10 saatlik bir sorgulama sonunda emekli komutanlar salıverildi.


Salıverilmek
illa ki suçsuz bulundukları anlamına gelmiyor. Takipsizlik kararı alınmadıkça iddia ortadan kalkmaz. Komutanlar pekâlâ tutuksuz da yargılanabilirler. Pazartesi günü gazeteler komutanların salıverilme nedenlerini açıkladılar.


1) Komutanlar sorgulamaya zamanında gelerek kaçma niyetleri olmadığını göstermişler.


2) Haklarında deliller büyük çapta toplanmış. Delil gizleme ihtimalleri kalmamış.

Kusura bakmasınlar ama bu açıklamalar beni tatmin etmedi.


Daha önce, Ergenekon davası çerçevesinde bazı insanlar sorgulamaya zamanında gelmişler ve haklarında deliller çoktan toplanmıştı.


Bu insanların kaçmayacağına dair inanç da aynen bu komutanlar seviyesindeydi.


Ancak, onlar tutuklanma istemi ile savcılığa sevk edildiler ve bir kısmı da tutuklandı. Haklarında yeni delil ortaya konmadan bazıları aylardır Silivri’de yatıyorlar.


* * *


Sorgulamanın
ardından salıverilmek için kaçma niyeti/imkânı olmaması ve delillerin karartılma ihtimali kalmaması/delillerin zaten toplanmış olması şartları dışında eldeki delillerin yeteri kadar güçlü olmaması şartı da vardır. Sorgulama ardından tutuklanan sanıklar kaçma ihtimalleri nedeni ile değil, herhalde haklarında güçlü deliller bulunduğu inancı ile (Örn: Mustafa Balbay), sonradan salıverilseler bile (Örn: Tuncer Kılınç), önce tutuklandılar.

“Darbe yapmak/darbeye niyetlenmek” gibi çok ağır bir itham altında bulunanlar hakkında anlamlı/güçlü deliller bulunsaydı veya delillerin varlığı bilindiği için yeni delil aranıyor olsaydı, bu kişiler salınabilir miydi? Müebbet hapis istemi ile yargılanacak seviyede bir suç işleyen tutuksuz yargılanabilir mi?Bunu yazarken demokrasiden zerre kadar nasibini almamış bu emekli komutanların döneminde şahsımın illegal dinlenmiş (Levent Ersöz) olduğunu da belirteyim.


* * *


Ancak, ben yine de emekli komutanların tutuksuz da olsa yargılanacaklarını düşünüyorum. Neden? Zira, yargılanmazlarsa Ergenekon davasının 2. iddianamesi çerçevesinde yargılanan sanıkların davası boşa düşer!


Üç komutan, bir başkan darbeye teşebbüs etmemişler ama biri tek başına (Şener Eruygur) darbeye teşebbüs etmiş, böyle bir mantık dava konusu olur mu? Öte yandan bir zırvaya da parmak basmadan olmaz. Bu komutanlar fiiliyata geçmedikleri için “light darbe girişimi” nedeni ile yargılanmayabilirmişler ama diğerleri görevde iken yapmadıkları/yapamadıkları darbeyi emekli olduktan sonra yapmaya kalkmışlar!


Cumhuriyet’e atılan bomba, Danıştay saldırısı, saklanan silahlar gerçek ve korkunç fiiller ama:


1) Bu suçların emrini Şener Eruygur’un verdiği ne zaman delillendirildi?


2) Emirleri o vermiş olsa bile elinde top tüfek varken vazgeçtiği eylemi, elinden top tüfek alındıktan sonra neden gerçekleştirmeye çalışmış olsun ki?

X