Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Komutanlar bugün biraraya geliyor

  Hürriyet Haber
  26.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.03.1998 - 00:01

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Başbakan Mesut Yılmaz ile bugün yapacağı görüşme öncesi kuvvet komutanları ile biraraya gelerek, hükümete iletilecek mesajı belirleyecekler.

  Yılmaz'ın ANAP grup konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri'ni eleştirmesi ile gerginleşen ordu-hükümet ilişkisi, bugün komutanlarca masaya yatırılacak. Saat 10.00'da başlayacak komutanlar zirvesinin 45 dakika sürmesi bekleniyor. Bu kritik toplantıdan sonra Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı Başbakanlık'a geçerek, Yılmaz'a TSK'nın mesajını iletecek. Bu görüşme, hükümetin irtica ile yaptığı mücadelenin değerlendirileceği 27 Mart'taki MGK öncesi bir prova niteliği taşıyacak. Böylece hükümetle ordu arasında basın aracılığıyla yapılan tartışmadan sonra, ilk kez Yılmaz ile Karadayı yüzyüze görüşmüş olacak.

  Karadayı, komutanlarla toplantı yapma kararını İngiltere'de aldı. İngiltere Genelkurmay Başkanı'nın davetlesi olarak 3 gün bu ülkede temaslarda bulunan Karadayı, Türkiye'deki gelişmeleri adım adım izledi. Komutanlarla ve kurmayları ile sürekli telefonla iletişim sağlayan Karadayı, Yılmaz ile yapacağı görüşme öncesi 4 kuvvet komutanıyla biraraya gelme kararı aldı. Karadayı, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Salim Dervişoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fikret Özden Boztepe'yi Genelkurmay'a çağırdı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı