Dünya Haberleri

  Komutanın çevirmeni ajan çıktı

  Hürriyet Haber
  13.10.2008 - 17:02 | Son Güncelleme:

  Afganistan'daki İngiliz kuvvetlerinin eski komutanı General David Richards'ın çevirmeni meğer İran ajanıymış.

  İngiltere'nin Afganistan'daki eski komutanının çevirmeni Tahran doğumlu İngiliz vatandaşı Daniel James, İran hesabına ajanlık yaptığı suçlamasıyla İngiltere'de yargılanmaya başlandı.

  Afganistan'daki İngiliz kuvvetlerinin eski komutanı General David Richards'ın çevirmeni olduğu belirtilen James'in Kabil'deki İran askeri ataşesine şifreli mesaj yolladığı ve "'hizmetinizdeyim" dediği öne sürüldü.

  45 yaşındaki Daniel James, devlet sırları kapsamında işlenen suçlarla ilgili yasa çerçevesinde, kamu kurumunda bilerek hatalı davranmaktan yargılanıyor.
  Dava savcısı Mark Dennis, General David Richards'ın çevirmeni olarak çalışmanın sanığı eşsiz bir konuma soktuğunu, onun da bu durumu kötüye kullanmaya kalkıştığını söyledi.

  2006 yılının son aylarında Dainel James'in İngiltere'ye olan sadakatini kaybedip, doğduğu ülke olan İran'a sadık bir kişi haline geldiğini belirten savcı, James'in Afganistan'da birlikte çalıştığı insanlara sırtını dönüp bir başka ülkenin ajanı olmak için çaba harcadığını ifade etti.

  Savcı Dennis, James'in koalisyon güçleriyle çarpışan direnişçilere ve ilişkili oldukları diğer gruplara bilgi sızdırdığını belirtirken, James hakkındaki iddiaları reddetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı