Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Komutandan korkutan atış talimi

  Hürriyet Haber
  17 Şubat 2011 - 08:57Son Güncelleme : 17 Şubat 2011 - 12:44

  Şırnak 6. Motorlu (İç Güvenlik) Piyade Tugayı Seslice Taburu’nda gerçekleştiği ileri sürülen olayda, daha önce Özel Kuvvetler’de görev yaptığı belirtilen Yüzbaşı M.G. emrindeki askerlerle atış talimi yapıyor. Hedef tahtasını iki askerin eline veren yüzbaşı, iki manga askeri de hedef tahtasının iki yanına ve altına diziyor. Hedef tahtasından uzaklaşan yüzbaşı tabancasını, korku dolu bakışlarla ellerinde hedef tahtasını tutan Mehmetçikler’e doğru yönlendiriyor. Kendinden emin hareketlerle canlı hedef tahtasının karşısına geçen yüzbaşı, arka arkaya ateş ediyor. Genelkurmay, korkutan atış talimiyle ilgili soruşturma başlattı.

  KORKUTAN ATIŞ TALİMİNDEN FOTOĞRAFLAR

   

  İŞTE KOMUTANIN KORKUTAN ATIŞ TALİMİ / WEB TV

   

  Bacak arasından 3 kurşun   

   

  Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre, askerlerin ‘Komutanım Yapmayın’ yakarışına rağmen hedef tahtasına arkasını dönen Yüzbaşı, yere doğru eğilerek iki bacağının arasından hedef tahtasına yeniden nişan alıyor. Yüzbaşı ateş ederken, bazı askerler, “Komutanım askerler zangır, zangır. Yapmayın” diyor. Atışların ardından hedef tahtasına doğru giden yüzbaşı M.G., burada yaptığı atışların başarısını kontrol ediyor. Cep telefonu ile de kaydedilen görüntülerde 5 atış yaptığı anlaşılan yüzbaşının atışlarından 4’ünün hedefi vurduğu görülüyor. 5. kurşunun ise nereye gittiği meçhul. Şans eseri yaralanan bir asker olmuyor.

   

  Onlarca Mehmetçiğin etrafında olduğu hedefe toplam 5 el ateş eden Yüzbaşı, kendilerine karşı gelmemek uğruna yerinden kıpırdamayan askerlerine bir de "canını seven kaçsın" diyor.

   

  GENELKURMAY'DAN SORUŞTURMA

   

  Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'taki “atış  talimi” görüntüleri ile ilgili, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin atış yönergelerinde  bu şekilde bir atış eğitiminin yer almadığını” belirterek, görüntülerde yer alan  subay hakkında gerekli işlemin başlatıldığını bildirdi.

  Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, bir  subay tarafından yapılan tabanca atış görüntülerinin medya organlarına yansıdığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

  “Yapılan araştırma sonucu, olayın Şırnak/Akçay'da konuşlu 6'ncı Motorize  Piyade Tugayı'nın Seslice'deki üs bölgesinde meydana geldiği tespit edilmiştir.

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin atış yönergelerinde bu şekilde bir atış  eğitimi yer almamaktadır. Ancak 'güven atışı' olarak adlandırılan bir atış şekli,  önceki yıllarda bizzat adı geçen personelin de katıldığı bir gösteride, TSK Özel  Kuvvetler personeli tarafından icra edilmiş ve televizyonlarda da  gösterilmiştir.

  Anılan subay hakkında gerekli işlem başlatılmıştır.”

   

  GÖNÜL: ÇOK ÜZÜNTÜ VERİCİ

   

  Bu arada Genelkurmay'ın açıklamasından önce Genelkurmay'ın soruşturma başlattığını ilk Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül açıkladı. Gönül, subayın atış talimine ilişkin, Genelkurmay Başkanlığı'nın gerekli inceleme ve soruşturmayı başlattığını  açıkladı.

  Gönül, “Olay doğruysa fevkalade üzüntü verici, olmaması gereken, fevkalade yanlış ve müessif bir olay. Genelkurmay gerekli inceleme ve soruşturmayı başlatmış durumda” dedi.

  Gönül, bir başka soru üzerine, görüntüleri izlemediğini ancak bugünkü gazetelerde konuya ilişkin haberleri okuduğunu ifade etti. Gönül, “Genelkurmay ile bu konuda bir görüşme yapıp yapmadığının sorusuna ise “Bizim iç meselemiz” karşılığını vermekle yetindi.

  BDP'Lİ KAPLAN: DEHŞET VERİCİ

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı