Gündem Haberleri

  Komutan Zaman: El Kaide teslim oluyor

  Hürriyet Haber
  11.12.2001 - 12:59 | Son Güncelleme:

  Doğu İttifakı`nın komutanlarından Muhammed Zaman, Afganistan`ın doğusundaki Tora Bora bölgesindeki El Kaide savaşçılarının yerel Afgan kuvvetlerine teslim olmayı kabul ettiklerini ve koşulsuz olarak silahlarını bırakacaklarını söyledi.

  El Kaide savaşçılarının yarın sabah yerel saatle 08.00`de dağdan inmeyi kabul ettiklerini belirten Zaman, El Kaide savaşçılarının son 24 saatte ellerinde bulunan birçok yeri kaybettiklerini söyledi ve ``Koşul yok, bunlar çukurlardan, mahzenlerden çıkıp silahlarını teslimetmelidir`` dedi.  

  Tora Bora dağlarından hafif silah sesleri duyulduğunu belirten Zaman, Suudi asıllı terörist Usame Bin Ladin`in bu bölgede bulunup bulunmadığı yönündeki bir soruya, ``Bugüne kadar orada olduğundan emindim ama artık kesin olarak bilmiyorum`` diye konuştu.  

  Afgan komutan, sayıları 1500 olduğu sanılan El Kaide savaşçılarının akıbetinin ne olacağı konusunda bir açıklama yapmaktan kaçındı.

  BAZI EL KAİDE MİLİTANLARI PAKİSTANA KAÇIYOR

  Yerel Afgan savaşçılarının komutanı Hazret Ali, birliklerinin, El Kaide militanlarının mevzilendiği Enzeri Zur dağının iki zirvesinden birini ele geçirdiklerini kaydetti.

  Hazret Ali, ``Başardık. Birçok mağarayı ele geçirdik. Bunlardan enbüyük olanında belgeler ve kişisel eşyalar bulunuyordu. Kaçıyorlar ve diğer tarafta önlerini kesmeye çalışıyoruz. Savaşmaya, onları öldüeye ve yakalamaya devam edeceğiz`` dedi.  Ali, birçok El Kaide savaşçısının Pakistan`ın güneyine doğru kaçmaya çalıştığını söyledi.

  Sınırın diğer tarafında ise Pakistan askerlerinin, El Kaide savaşçılarını sınırdan geçmelerini önlemek için Tora Bora`nın gneyindeki dağlarda mevzilendiği belirtildi. Öte yandan, ağır silahlı yüzlerce Peştu aşiret savaşçısının, yeni hükümette yer almak talebiyle Kandahar`a geldiği belirtildi.

  Bir görgü tanığı, ``Peştu liderleri ile varılan anlaşma sonucu Kandahar`ın kontrolünü kazanan Gül Ağa`nın karargahında devam eden birtoplantı var. Silahlarıyla bekleyen çok sayıda aşiretli var ve içeri kimseyi sokmuyorlar. Yeni hükümette yer almak istediklerini söylüyorlar`` dedi.   

  AFGANİSTAN`DA DOĞUDAKİ AŞİRET LİDERLERİ  ATEŞKES İLAN ETTİ  

  Afganistan`ın doğusundaki aşiret liderleri, Tora Bora bölgesinden geri çekilen bazı El Kaide güçlerinin, teslim koşullarını görüşme talebinde bulunması üzerine ateşkes ilan etti. Bölgeden gelen haberlere göre, Doğu İttifakı`nın komutanlarından Muhammed Zaman, Pakistan`a kaçmak için Tora Bora`daki dağlardan inmeyeçalışırken ağır bombardıman altında kalan El Kaide`nin Arap milisleriyle 2 gün süren telsiz görüşmelerinin ardından ateşkes ilan edilmesini kabul etti.

  BAZI EL KAİDE GÜÇLERİ TESLİM KOŞULLARINI  GÖRÜŞMEK İSTİYOR

  Tora Bora çevresindeki bütün El Kaide güçlerinin ateşkes ilanına katılıp katılmayacağı ya da hepsinin teslim olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Telsiz görüşmelerinin Zaman`ın mevzileri yakınındaki cephe hattında bulunan Associated Press (AP) ajansının muhabiri tarafından dinlendiği belirtildi. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı