Dünya Haberleri

DÜNYA

  Komuta çekişmesi

  Hürriyet Haber
  26 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ağustos 2006 - 00:34

  AB Dışişleri Bakanları dün, Lübnan’a kimin ne kadar asker yollayacağını belirlemek üzere masaya otururken BM gücü UNIFIL’e kimin liderlik edeceği tartışması başladı. İtalya’nın idari, Fransa’nın ise askeri komutayı üstlenebileceği öne sürülüyor.

  LÜBNAN’ın güneyindeki BM gücü UNIFIL’e hangi ülkenin komuta edeceği sorunu patlak verdi. UNIFIL’e hangi ülkenin ne kadar katkıda bulunacağı henüz netleşmemişken, Fransa ve İtalya güce komuta etmeye talip olduklarını açıkladılar.

  Geçtiğimiz hafta içinde Fransa’nın ayak sürümesi üzerine, sürpriz bir açıklama yapan İtalya, BM gücüne komuta edebileceğini bildirmişti. Ancak, asker sayısını 2 bine çıkartma kararı alan ve halihazırda bölgedeki gücün komutanlığını yapan Fransa, bu durumun daha önceden planlandığı gibi Şubat ayına kadar devam etmesi gerektiğini bildirdi.

  Güney Lübnan’daki BM gücüne 3 bin askerle katkıda bulunmaya hazırlanan İtalya’nın savunma bakanı Arturo Parisi, La Repubblica gazetesine yaptığı açıklamada, konuyu BM’de gündeme getirdiklerini ve sorunun BM gücüne kimin değil, nasıl komuta edileceği olduğunu belirterek, "Gücün liderliği paylaşılabilir" dedi.

  Parisi, şöyle devam etti:

  "Bu aşamada karada Fransa komutayı sürdürebilir. İtalya ise barış operasyonlarını yönetebilir. Bu talebimizi BM’ye ilettik."

  İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema da Fransız Le Monde gazetesine, Güney Lübnan’a en büyük askeri birliği yollayacak olan İtalya’nın, bir noktada genişletilmiş BM gücünün komutasını üstlenmeye hakkı olduğunu söyledi. D’Alema, "Herhangi bir kaygı duymuyorum. Herşey kolaylıkla halledilir. ABD ile yanyana barış için çalışacak olan Avrupa, ilk kez Ortadoğu’da aktif rol üstlenmiş olacak" diye konuştu.

  AB TOPLANTISI

  AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Güney Lübnan’da oluşturulacak barış gücüne yapabilecekleri katkıyı görüşmek üzere dün Brüksel’de toplandı.

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın da katıldığı toplantıda, AB, Lübnan konusunda durum değerlendirmesi yaparken, asker göndermek amacıyla uzlaşma yollarını aradı.

  Üye ülkelerden Fransa, İtalya, İspanya, Finlandiya, Danimarka, Litvanya, Almanya, Belçika, Yunanistan ve Portekiz, Lübnan’a asker ve teçhizat göndermeyi kabul etti.

  Annan, UNIFIL’e 15 bin asker temin edilmesinin hemen mümkün olamayacağını, ancak gerekli ilk adımların atılacağını umduğunu söyledi. Annan, UNIFIL’in komutasını Fransa ve İtalya’nın üstlenmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

  Güç nasıl oluşuyor

  2 Eylül’e kadar:
  3500 askerden oluşmak üzere, üç piyade taburu, bir hafif keşif taburu, bir muharip istihkam taburu, iki muhabere bölüğü, bir inzibat bölüğü ve bir karargah bölüğü bölgeye gidecek.

  5 Ekim’e kadar: Bu güce ek olarak, üç mekanize piyade taburu, iki hafif keşif taburu, bir muharip istihkam taburu, iki muhabere bölüğü, keşif helikopterlerini destek birliği, bir inzibat bölüğü, hastane birliği, bir lojistik destek taburu ve iki karargah bölüğü Güney Lübnan’a sevk edilecek.

  4 Kasım’a kadar: Geride kalan birliklerin konuşlanması tamamlanacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı