Gündem Haberleri

  Kömürden bile daha kara

  Space.com
  12.08.2011 - 10:49 | Son Güncelleme:

  Bugüne kadar galakside eşi benzeri görülmemiş derecede karanlık bir gezegen keşfedildi. Adı TrES-2b konulan gezegenin renginin kömürden daha da kara olduğu belirtildi.

  Jüpiter kadar büyük olduğu belirtilen TrES-2b, NASA’nın Kepler uzay aracı tarafından Draco takımyıldızından 750 ışık yılı uzaklıkta bulunan Güneş benzeri GSC 03549-02811 yıldızının yörüngesinde yer alıyor.

   

  Gök bilimciler, gaz devi olan gezegenin üzerine düşen ışınların sadece yüzde 1’ini yansıttığını, böylece bugüne kadar keşfedilen tüm gezegenlerden daha karanlık olduğunu belirtti. Gök bilimci David Kipping, “TeES-2b kömürden bile daha karanlık. Bu kadar büyük bir gezegenin ışınları nasıl bu denli yoğun emmesi şaşırtıcı bir durum” dedi.

   

  TrES-2b’nin, büyüklük olarak benzediği gaz devi Jüpiter’e kıyasla, atmosferinde ışın yansıtıcı bulutlar bulunmuyor. Gezegenin atmosferinin 980 santigrat olduğu ve yıldızından 5 milyon kilometre ötede bulunduğu belirtildi.

   

  Princeton Üniversitesi’nden David Spiegel, “Gezegen zifiri karanlık değil. Elektrik ocağı üzerindeki kömür gibi ısındığı için kırmızı bir parlaklık yayıyor” dedi. Gök bilimciler, gezegenin bu yapısının, atmosferindeki buharlaşmış sodyum ve potasyum veya gaz halindeki titanyum oksitle açıklanabileceğini düşünüyor.

   

  Kömürden bile daha kara

  TrES-2b ve güneşi GSC 03549-02811.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı