Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kömürde dev birleşme

  WSJ
  31.01.2011 - 09:16 | Son Güncelleme: 31.01.2011 - 09:16

  ABD'li iki büyük kömür madenciliği işletmesi Alpha Natural Resources ile Massey Energy arasında varıldığı bildirilen 7.1 milyar dolarlık satın alma anlaşmasının dünya kömür sektörde dengeleri değiştirmesi bekleniyor.

   Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor          

   

  ABD'nin en büyük metalürjik kömür üreticisi Alpha'nın, satın almayı onaylamasıyla, hem enerji santralleri hem de çelik üretiminde kullanılan kömür üretimi endüstrisinde gerçekleşecek olan birleşme, sektöre dev bir ABD'li oyuncu kazandıracak.

   

  Bu pazar, gerek Çin gerekse de Hindistan'daki çelik üreticilerin, üretim için gerekli kömürü bulmak için yurtdışına yönelmesiyle daha küresel hale geliyor.

   

  ABD'nin en büyük dördüncü kömür üreticisi Massey'in yüksek kalitedeki rezervleri, dünya çapındaki çelik üreticilerinden büyük talep görüyor. Ancak, şirketin madenlerinden birinde geçen ilkbaharda yaşanan ve 29 kişinin hayatını kaybettiği patlama ile sürekli sıkılaşan düzenlemeler Massey'in hem performansına hem de imajına darbe vuruyordu.

   

  Alpha'nın metalürjik kömür rezervleri tarafındaki liderliğiyle birlikte, Massey de elindeki 1.3 milyar ton kaliteli rezervle bu alanda diğer ABD'li şirketleri geride bırakıyor.

   

  İki şirketin birleşmesinin, bu sektördeki fiyatlamayı etkileyebilecek büyüklükte bir firmayı meydana getireceği yönünde değerlendirmeler yapılıyor. Analistler, sektörde benzer büyüklükte firmaların olması nedeniyle birleşmenin tekel karşıtı yasalara takılmayacağını savunuyor.

   

  * Bu Wall Street Journal'da, "Alpha Reaches Deal to Buy Massey" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı