Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kömür ocağında göçük; 1 ölü, 1 kayıp

  TAVŞANLI (Kütahya), (DHA)
  13 Mayıs 2010 - 10:20Son Güncelleme : 13 Mayıs 2010 - 10:57

  Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ndeki kömür ocağında göçük altında kalan 2 işçiden Süleyman Koç'un cesedi çıkartıldı. Göçük altında kalan işçilerden evli ve 3 çocuk babası Süleyman Koç'un 5 yıl önce Gediz İlçesi Gökler Beldesi'nde meydana gelen ve 17 işçinin öldüğü grizu patlamasından 2 işçi ile birlikte yaralı kurtulduğu belirlendi.

  Tavşanlı İlçesi Yörgüç Köyü Çanacık Mevkii'ndeki Mehmet Çinçeneoğlu'na ait olduğu belirtilen kömür ocağında dün saat 22.00 sıralarında göçük meydana geldi. Olay sırasında kömür çıkarma işinde çalışan 7 işçiden 38 yaşındaki Süleyman Koç ve 32 yaşındaki Ali Osman Oktay göçük altında kaldı. Diğer 5 işçi Muzaffer Karaca, Şaban Bulut, Ahmet Faruk Durgun, Hüseyin Zeybek ve Ali Çağlar ise yara almadan kurtuldu.

  Göçük altında kalan işçilerden evli ve 3 çocuk babası Süleyman Koç'un cesedi sabaha karşı kurtarma ekipleri tarafından ocaktan çıkartılarak Tavşanlı Doç.Dr.Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Koç'un cesedi daha sonra otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Evli ve çocuksuz olan Ali Osman Oktay adlı işçiye ise halen ulaşılamadı. Yetkililer Oktay’ın yaralı olabileceği, kurtarma ikeplerinin çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi. Bir yetkili, “Göçük altında kalan işçinin sesini ekipler saat 02.00’ye kadar duydu. Ondan sonra ses kesildi. Bu işçinin sağ olarak kurtarılması için çalışmalar sürüyor” dedi.

  Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu’da Yörgüç Köyü’ne giderek olayla ilgili bilgi alırken, kurtarma çalışmalarını yerinde inceledi. Kaymakam Numan Hatipoğlu, içeriden seslerin geldiğini belirterek “Bir umut ışığı var. İnşallah göçük altında kalan işçiyi sağ olarak kurtarırız” dedi.

  Yaklaşık 250 metre yerin altında meydana gelen göçüğün altında kalan Süleyman Koç ile Ali Osman Oktay’ın bir hafta önce işe başladıkları ve Kütahya’nın Gediz ilçesinde oturdukları belirtildi.

  Göçüğün meydana geldiği maden ocağında ise toplam 15 işçinin çalıştığı öğrenildi. İki vardiya halinde çalışan işçilerin 31 Aralık 2009 tarihinde ücretlerini alamadıkları için işi bırakma eylemi yaptıkları kaydedilirken 20 gün önce de ocakta müfettişlerin incelemelerde bulundukları bildirildi.

  Yörgüç Köyü Muhtarı Kadir Çelik’de aynı maden ocağında 2007 yılında da göçük meydana geldiğini ve bir işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi.
  Bu arada göçük altında kalarak ölen Süleyman Koç'un 2005 yılında Kütahya'nın Gediz İlçesi Gökler Beldesi'nde meydana gelen ve 17 işçinin yaşamını yitirdiği grizu patlaması yaralandığı bir süre hastanede tedavi gördüğü belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı