Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Komünist mektuba öğretmen boykotu

  Erhun GEYİSİ/ PARİS / DHA
  22.10.2007 - 15:54 | Son Güncelleme: 22.10.2007 - 16:32

  Naziler tarafından 1941 yılında kurşuna dizilen genç Fransız komünistlerinden Guy Moquet'nin son mektubu, Fransa'da büyük bir polemik konusu oldu.

  Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu mektubun, okulların açılış günü olan bugün tüm okullarda ve dersliklerde okunması talimatını verirken eğitim sendikalarının büyük bölümü, bu karara büyük tepki gösterdi. Ülkedeki birçok okulda öğretmenler, bu mektubu okumayarak Sarkozy’ye tepki gösterdi.
  Lise Öğretmenleri Sendikası'ndan (SNES) yapılan bir açıklamada bu karar, ‘Kolektif hafızanın araçsallaştırılması girişimi' diye nitelendirilirken ve öğretmenlerin işinin, ‘Eleştirel mesafeden uzak ve duygulara hitap eden' unsurları derslerine sokmak olmadığı vurgulandı.

  17 yaşındaki Guy Moquet, 22 Ekim 1941’de Chateaubriand Toplama Kampı’nda Nazilerce kurşuna dizilen en genç direnişçi olarak tanınıyor. Fransa’da adı birçok sokağa ve caddeye verilen Guy Moquet, ölmeden çok kısa bir süre önce ailesine yönelik olarak bir mektup yazmış ve öleceğini haber vermişti.
  Nicolas Sarkozy’nin bugün okunmasını istediği, ancak bazı sendika ve öğretmenlerce boykot edilen mektupta Guy Moquet, anne- baba ve kardeşlerine ‘öleceğini' haber veriyor ve onlardan ‘cesur' olmalarını isterken “Yaşamak isterdim. Ancak tüm kalbimle arzuladığım, ölümümün bir işe yaramasıdır” demişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı