Ege Haberleri

EGE

  Komsunun rotası yatırıma kaydı

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  28 Eylül 2013 - 01:17Son Güncelleme : 26 Eylül 2013 - 18:00

  Yunanistan’ın EXPO 2020 oylamasında İzmir yerine Dubai’yi destekleme kararı almasının gündemi oluşturduğu Ticaret Odası meclisinde, komşunun Birleşik Arap Emirlikleri’nden yatırım sözü aldığı öne sürüldü.

  İZMİR Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın Vali Mustafa Toprak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte Paris’te BIE delegelerini ikna turu sürerken toplanan oda meclisinin gündemini de EXPO oluşturdu. İTO Başkanvekili Akın Kazançoğlu, Yunanistan’ın EXPO 2020 oylamasında Dubai’yi destekleme kararının altında yatırım sözü almasının yattığını iddia etti. Kazançoğlu, şöyle anlattı;

  “EXPO 2015’te İzmir’in yanında olan Yunanistan’ın bu kararı bizi şaşırttı. İzmir ve Ege Bölgesi ile ilişkiler her alanda bu kadar iyi giderken, güzel bir işbirliği yürütülürken, Yunanistan’ın bizzat yarar sağlayacağı EXPO’da Dubai’yi destekleme kararını anlamakta zorlandık. Kulağımıza gelen söylentiler, Yunanistan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’nden yatırım sözü aldığı yönünde. Bu noktada komşu ülkenin bazı verileri doğru değerlendirmediğini görüyoruz. Özellikle yaz aylarında Yunan Adaları’na Türk turistlerin akın etmesiyle, ada ekonomileri resmen nefes aldı, canlandı. Bunu biz söylemiyoruz, Yunanlılar söylüyor. Sakız Adası’na giden Türklerin sayısı 5 bin 28’e ulaşmış.”

  Mektup yağdırılıyor

  Kazançoğlu, Yunanistan’ı bu kararından vazgeçirebilmek için mektuplar yazdıklarını, kararın iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğine dikkat çektiklerini belirterek, şunları söyledi:

  “Bu karar sonrasında Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras başta olmak üzere, Yunan Adaları’nın valilerine, belediye başkanlarına ve Yunanistan’daki tüm ticaret odalarına konuya ilişkin mektuplar göndererek, Yunanistan’ın bu kararının yıllardır adım adım inşa ettiğimiz her şeyi yıktığını söyledik. Bu karardan dönülmemesinin iki ülke arasındaki, özellikle de İzmir ve Ege kıyılarıyla Yunanistan arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğinden bahsettik. Ayrıca Ege Bölgesi’ndeki odalara da mektuplar göndererek, konu hakkında ortak bir strateji belirlememiz gerektiğini ilettik. Son günlerde Yunanistan’dan gelen haberler, özellikle Yunan Adaları’ndaki yerel makamların da harekete geçtiği ve Yunanistan hükümetine bu kararı değiştirmek üzere baskı yapmaya başladığı yönünde. Sakız Ticaret Odası olağanüstü toplanarak, konuyla ilgili olarak Samaras’a mektup gönderme kararı almış. Henüz oylama için vakit var. Umarız Yunanistan bu talihsiz kararından vazgeçer ve EXPO 2020’de İzmir’i destekler.”

  BU AŞK NİYE?

  İTO Meclis Üyesi Koçali Al, Yunanistan’ın Dubai’yi destekleme kararının çok önemli olmadığını, Afrika ülkelerine önem verilmesi gerektiğini belirterek, “Biz o pazarları bırakmışız. Bu Yunanistan ile olan aşkımızı, Yönetim Kurulu’na sormak istiyorum. Toplanıyoruz Yunan Adaları’na gidiyoruz. Bu parayı kolay mı kazanıyoruz? 20 yıldır her gün Yunanistan’la Yunan Adaları İş Forumu yapılıyor. Biz İTO olarak Afrika’ya gidip projelerimizi orada açıklasaydık, Ortadoğu, Afrika ve Kafkaslar’a gitseydik” dedi.

  Komsunun rotası yatırıma kaydı

  EXPO araçları yollara çıktı

  İZMİR’in EXPO 2020 adaylığı yolunda çalışmalar devam ederken, kente gelen konukları taşımacılık ve turizm sektörünün öncüsü Albaş Turizm taşıyor. İzmir’in adaylığına ulaşım sponsoru olarak destek veren Albaş Turizm, 4 otobüs, 4 minibüs ve 17 adet Mercedes Sprinter olmak üzere toplam 25 aracı EXPO’nun hizmetine sundu. Her biri son model olan tüm araçlar,

  EXPO temalı giydirmeleri ile İzmir sokaklarına çıktı. 25 aracın kullanıldığı organizasyon için,

  şoförler, karşılama ekibi, hostesler ve operasyondakiler olmak üzere toplam 50 personel görevlendirildi. Albaş Şirketler Grubu Başkanı Mehmet Albaş, “EXPO’yu almak, İzmir için büyük kazanç olacak. Kent yenilenecek, istihdam yaratılacak ve güzel İzmirimizi bütün dünya tanıyacak. İşte bu nedenle bu sürece ‘Ben İzmirliyim’diyen herkesin destek vermesi gerekiyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı