Ege Haberleri

  Komşunun çekine güvenme uyarısı

  Nilüfer KANDIRMIŞ, (DHA)
  31.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’ın ekonomik durumu, ticari ilişkilerde bulunmak isteyen Bodrumlu işadamlarını endişelendiriyor. Atina Ticaret Başmüşaviri Bülent Tuncer de, “dikkat” uyarısı yaptı.

  TÜRKİYE’nin Atina Ticaret Başmüşaviri Bülent Tuncer, Yunanistan ile ticari ilişkilerde bulunacak Bodrumlu işletmecilerin firma seçiminde dikkatli olmasını istedi. Tuncer, işletmecileri ticaret müşavirliğinin görevlerini, Yunanistan’ın ekonomik durumu, göstergeleri ve dış ticareti konusunda bilgilendirerek, Türkiye ile ticari ilişkilerini anlattı. Tuncer, doğru ve uygun partner bulunması kaydıyla Yunan pazarına girmenin daha kolay olabileceğini belirterek, “Yunanistan bizim için önemli bir pazar, ama biz Yunanistan için daha da önemli bir pazarız. Çünkü Avrupa Birliği üyesi olamamamıza rağmen, ihracatta 4. sırada yer alıyoruz” dedi.

  2 milyar Euro

  Ticari ilişkilerde bulunmak isteyen işletmeciler için bazı konularda uyarılarda bulunan Tuncer, “Eskiden Yunan sanayicisi, ticaret erbabı ve işletmeciler, çeklerinin dönmesinden ya da kara listeye alınmaktan çekinirdi. Artık öyle değil, piyasada 12, 15, 18 aylık vadeli çekler dolaşmaya başladı. Ödenmemesi de çok umurlarında değil gibi dolaşmaya başladılar. Her ay 2 milyar Euro’ya yakın çekin arkasının yazıldığı ve karşılığı olmadığı söylendi. Artık çekin eskisi kadar sağlam bir ödeme aracı olmadığını bilin” dedi.

  YATIRIM AZ

  Tuncer, 400 civarında Yunan şirketinin Türkiye’de yatırımı olmasına rağmen, Yunanistan’daki Türk şirketi sayısının 7 olduğunu söyledi. Pazar dinamiklerinin Türkiye ile benzerlik gösterdiğini kaydeden Bülent Tuncer, ithalatın yüzde 75’ine yakın bölümünün aracılar veya distribütörler vasıtasıyla yapıldığını belirterek, “İşletme seçerken müşavirliğimizle irtibata geçerseniz, sizlere yardımcı oluruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı