"Oya Armutçu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Oya Armutçu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Oya Armutçu

Komşuluk hukuku

SİZDEN gelen apartman yaşamına ilişkin ilginç sorular içeren mailleri "komşuluk hukuku" başlığı altında tasnif ederek, yanıtladım.

Bakın şöyle:

Soru: Üst kattaki kiracı sürekli gürültü yapıp bizi ve apartmanı rahatsız ediyor, ne yapabiliriz?

Yanıt: Taşkınlık yapan kiracının durumundan önce evsahibini haberdar edin. Uyarılarınız sonuç vermezse şikayetçi olun. Sulh ceza mahkemesine gidin. Kat Mülkiyeti Kanuna göre bu "çekilmez" durum süreklilik kazanırsa, diğer daire sahipleriyle birleşerek o daireyi satın alma ve kiracı durumundaki bu kişiyi uzaklaştırma hakkınız var.

Soru: Ben kiracıyım. Alt katta oturanlar evsahibi. Kapıları çok hızlı çarpıyorlar, yüksek sesle müzik açıyorlar.Ayakkabılarını da kapının önünde bırakıyorlar. Engel olabilir miyim?

Yanıt:
Apartman yönetim planınızı ayakkabıların kapı önüne konulması konusunda incelemenizde yarar var. Bir yasak varmı bakın. Sonra yöneticiye başvurun ve daire sahibinin uyarılmasını isteyin. Uyarınızdan sonuç alamazsanız sizin de aynı şekilde evsahiplerinden şikayetçi olabilirsiniz.

Soru: Apartmanda yılan beslenebilir mi?

Yanıt:
Yönetim planında ne tür evcil hayvanların beslenebileceği özel bir madde ile belirtilebilir. Ancak, evcil olmayan hayvanlar örneğin yılan gibi hiçbir şartla apartmanda beslenemez.

Soru: Apartman balkonuna halı serilebilir mi? Halı silkelemek serbest mi?

Yanıt: Bu konuda da apartman yönetim planınızı incelemenizde fayda var. Yönetim planınızı yöneticinizden veya tapu sicil memurluğundan alabilirsiniz. Bu konuda açık yasal bir düzenleme yok. Ancak, Kat Mülkiyeti Kanunu’nu hükümlerine göre, kat maliklerinin doğruluk kurallarına uymaları ve birbirlerini rahatsız etmemeleri şartı var. Bu nedenle, yönetim planınızda konu ile ilgili özel bir düzenleme yoksa halı silkelenmesi daha uygun olur.

Soru: En üst katta oturuyorum. Balkonumda mangal yakabilir miyim?

Bu konuda da öncelikle apartmanınızın yönetim planını inceleyin. Ancak, Kat Mülkiyeti Kanunu kat maliklerinin doğruluk kurallarına uymaları ve birbirlerini rahatsız etmemeleri ana kural. Yargıtay’ın bazı içtihatları da mangal yakılamayacağı şeklinde. Balkonda mangal yapmasanız daha uygun olur.
X