Dünya Haberleri

DÜNYA

  Komşuluğumuzu zehirleyenler var

  Ümit KOZAN/DHA
  27 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Şubat 2011 - 00:25

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt’in kuruluşunun 50, Irak işgalinden kurtuluşunun 20, Emir Şeyh El Sabah’ın yönetime gelişinin 5’inci yılı kutlama törenlerini izledi.

  Başkent Kuveyt’in yaklaşık 60 kilometre kuzeybatısındaki askeri bölgede düzenlenen törene, Gül’ün yanı sıra çok sayıda yabancı devlet adamı katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, törenlerin ardından aynı otelde kaldığı Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile biraraya geldi. İki liderin tokalaşması esnasında Talabani, Gül’e iltifatta bulunarak, “Maşallah genç, maşallah genç” dedi. Gül de Talabani’ye gülerek karşılık verdi. Gül, Talabani ile görüştükten sonra şu açıklamayı yaptı:
  “Terörle mücadele konusundaki güç birliğini geniş bir biçimde ele aldık. Herkes bölgede istikrar istiyor. Komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmak istiyoruz, komşuluk hukukumuzu daha da geliştirmek istiyoruz. Ancak bunu zehirleyen unsurlar söz konusu. Bu unsurları ortadan kaldırmak için çaba gerekiyor. Bunları da konuştuk.”  Gül, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ve Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile de görüştü.

  Kuveyt’in kurtuluşunu kutladı

  Savaş uçakları ve helikopterlerinin gösteri uçuşları yaptığı törende bir grup asker tarafından davetli ülkelerin bayrakları taşındı. Birinci Körfez Savaşından sonra Kuveyt’te kalan Amerikan askeri birliklerinin geçit yaptığı törende, ABD, Mısır, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Suudi Arabistan, Umman ve Katar askeri güçlerine ait tankların geçişi de izlendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı