Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Komşularımızla ilişkilerimiz iyi olsaydı bunları yaşamazdık

  Nilgün KARATAŞ
  19 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 19 Ekim 2007 - 09:41

  TÜSİAD International Başkanı Aldo Kaslowski, Türkiye’nin halen gündemindeki pek çok sorunun kaynağında komşularla geliştirilmeyen ilişkilerin yattığını belirtirken, "Yok Ermeni sorunu, yok Kürt, yok Kıbrıs sorunu... İlişkilerimiz daha iyi olsaydı böyle olmazdı" dedi.

  TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) bünyesinde faaliyet gösteren TÜSİAD International’in Başkanı Aldo Kaslowski, komşularla olan dış ticaret ilişkilerinin önemine dikkat çekerken, "Bugün yaşadığımız bütün sorunlar buradan çıkıyor. Yok Ermeni sorunu, yok Kürt sorunu, ilişkilerimiz daha iyi olsaydı böyle olmazdı" diye konuştu.

  İMAJIMIZI BOZUYOR: TÜSİAD International’un faaliyetleri hakkında, Başkan Vekili Hasan Bengü ve Osman Fevzi Boyner ile üyelerden Tarık Sarıoğlu, Prof. Muhsin Mengütürk, Mehmet Piker ve Nurdan Tömbek birlikte bilgi veren Aldo Kaslowski, gündemdeki Kuzey Irak ve ABD ilişkilerine ilişkin bir soru üzerine, bir ülkenin komşularıyla olan ilişkisinin önemine dikkat çekti. Bugünkü sorunların kaynağında, komşularla olan ilişkilerin yattığını ifade eden Kaslowski, şöyle konuştu: "OECD ülkelerine bakıldığında, dış ticaretlerinin yaklaşık yüzde 60’nın komşularla yapıldığına görüyoruz, Avusturya gibi bazı ülkelerde bu oran yüzde 80’lere çıkıyor. Bizde ise bu oran iki yıl öncesine kadar yüzde 10-11’lerdeydi. Böyle bir rekabet avantajını, yakınlık avantajını kullanmamak büyük sorunlar doğuruyor. Yok Ermeni sorunu, yok Kürt sorunu, yok Kıbrıs sorunu... İlişkilerimiz iyi olsaydı böyle olmazdı. ’Türkiye lobi yapmasını bilmiyor’ diyorlar, doğru olabilir ama imajımızı bozan şeyler de bunlar. Komşularımızla aramızdaki siyasi diplomasiye iş alemi de destek vermeli. Bizlerden böyle bir destek alınmalı."

  EKONOMİ DİPLOMATI: İşadamlarının dış politika konusundaki önemi ise TÜSİAD International yöneticileri tarafından şöyle özetlendi: "Günümüzde ’askeri güç’ uluslararası areneda devletler arasındaki güç ilişkilerini belirleyen esas unsur olmaktan çıkmış, yerini ’ekonomik güce’ bırakmıştır. Artık ülkeler uluslararası piyasalardaki rekabet güçlerini artırmak suretiyle milli güçlerini artırmaktalar. Bu penceden bakıldığında dünyada iş yapan işadamlarımız artık fiilen bir ’ekonomi diplamatı’ haline geldi." Başvekili Hasan Bengü de, bir soru üzerine Irak’a olası bir sınır ötesi hareket düzenlemesinin yabancı yatırımları etkileyeceğini düşünmediklerini vurguladı.

  Çin’e karşı korunmacı önlemler yarar yerine zarar getirir

  BRÜKSEL, Washington temsicilikleri ile Berlin ve Paris bürolarının ardından TÜSİAD’ın 26 Kasım’da Pekin’de açacağı büronun, Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerde önemli bir rol üstleneceğini anlatan TÜSİAD International yöneticileri, bu ülkeye ilişkin şu değerlendirmeleri yaptılar: " Performansıyla dünya ekonomisine yön veren bir ülke konumuna gelen Çin’e karşı korunmacı önlemler uygulamak Türkiye’ye yarardan çok zarar getirecektir. Çin her açıdan büyük potansiyel sunan dev bir ekonomi ve bundan yararlanma yoluna gidilmeli."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı