Ege Haberleri

  Komşudaki kriz balıkçıya yaradı

  Hürriyet Haber
  12.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz, Türk su ürünleri ihracatçılarına fırsat oldu. Yunanistan’da aradıklarını bulamayan ithalatçılar Türkiye’ye yöneldi.

  BRÜKSEL’de düzenlenen dünyanın en büyük su ürünleri fuarı European Seafood Exposition-ESE’de Türk su ürünleri ihracatçıları geniş kapsamlı tanıtım yaptı. Fuar süresince 5 bin kişiye balık pişirip ikram eden Türk su ürünleri sektörü, gördükleri ilgiyle moral buldu.
  Türk balığının kalitesiyle Avrupa’da ciddi talep gördüğüne işaret eden Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, “Yunanis-tan’daki kriz sonrasında Türk balığına talep daha da arttı. Sektör olarak Nisan ayında ihracatımızı yüzde 42 artışla 109 milyon 581 bin dolara çıkardık. Yıllık ihracatımız ise 1 milyar 66 milyon dolara ulaştı” diye konuştu.

  STG ilk kez katıldı

  Bu yıl 19. kez düzenlenen Brüksel Su Ürünleri Fuarı’na ilk kez katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) yoğun tanıtım yaptı. STG Başkanı Melih İşliel, 140 ülkeden 1582 firmanın katıldığı fuarda gördükleri ilgiden memnun olduklarını söyledi. Türkiye’nin su ürünleri ihracatında 2000 sonrası ciddi gelişme gösterdiğini, hedeflerinin yakın gelecekte sektör olarak 1 milyar dolar ihracatı geçmek olduğunu söyledi, “Türk su ürünleri sektörü olarak başarılı bir fuara imza attık” dedi. Avrupa Birliği’nden Sorumlu ve Başmüzakereci Devlet Bakanı Egemen Bağış da fuarı ziyaret etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı