Gündem Haberleri

  Komşuda emekli asker rahatsız

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  27.09.2013 - 01:38 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da, az sayıda emekli asker ve subayın üyesi olduğu “Özel İhtiyat Kuvvetleri Birliği” (KEED) adlı, daha önce adı pek duyulmayan bir örgütün hükümeti istifaya çağırması, ülkede “Ordu darbe hazırlığı mı yapıyor” iddialarına yol açtı.

  KEED, internet sitesinden yaptığı açıklamada, siyasetçi olmayan isimlerden oluşan geçici bir hükümet kurulması ve “halk-asker bütünleşmesi” çağrısı yaptı. KEED yarın başkent Atina merkezinde bir protesto gösterisi düzenleyeceğini de açıkladı.

  Hükümetten açıklama: Irkçı-faşist Altın Şafak partisinin organize suç örgütü ilan edilmesi için yürütülen soruşturma çerçevesinde, partinin Yunan Silahlı Kuvvetleri ve polis teşkilatı ile ilişkilerini de araştıran Yüksek Mahkeme (Arios Pagos) savcıları ise açıklamayla ilgili ön soruşturma başlatılmasına karar verdi. Hükümet sözcüsü Simos Kedikoğlu ise “Silahlı Kuvvetler’de görev yapanların ezici çoğunluğu demokrasimize sadıktır. Eğer istisnalar varsa, bunlar çok azdır ve gereken yapılacaktır” diye açıklama yaptı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı