İZMİR HABERLERİ

Kompost Gübre Tesisi İçin Geri Sayım Başladı

IHA
23.09.2015 - 11:24Son Güncelleme :

BUCA BELEDİYESİ İLÇEDE BUDAMA VE ÇİM ATIKLARIN GERİ KAZANILMASINI SAĞLAMAK İÇİN KOMPOST GÜBRE TESİSİ KURUYOR. KAYNAKLAR BÖLGESİNDE 200 METRE KARELİK ALANA KURULACAK TESİSTE ÇALIŞMALAR BAŞLADI.

IHA

Buca Belediyesi ilçede budama ve çim atıkların geri kazanılmasını sağlamak için Kompost Gübre Tesisi kuruyor. Kaynaklar bölgesinde 200 metre karelik alana kurulacak tesiste çalışmalar başladı. Yaklaşık 1.5 ay sonra ilk üretimin yapılacağı tesis sayesinde ilçede budama ve çim atıklardan gübre üretilecek. Üretilen gübrelerde park ve bahçelerde mevsimlik çiçek ve ağaç dikiminde kullanılacak.
Geri dönüşümün önemime vurgu yapmak ve gelecek nesile temiz bir çevre bırakmak adına çalışmalarını sürdüren Buca Belediyesi ilçeye yeni bir geri dönüşüm tesisi kazandırıyor. Belediye, budama ve çim atıklarının oluşturduğu çevre kirliliğinin önlenmesi ve geri dönüşüme kazandırılması amacıyla projelendirdiği ‘Kompost Gübre Tesisi’nde ön çalışmalar başladı.
Kaynaklar bölgesinde 200 metre karelik alana kurulacak tesis ile Park Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin budama ve çim biçme çalışmaları sonucunda oluşan atıklar geri dönüşüme kazandırılacak. Atıklardan üretilen gübreler ise yine Buca’nın park ve bahçelerinde mevsimlik çiçek ve ağaç dikiminde kullanılacak. Bu sayede Park ve Bahçeler Müdürlüğünün gübre ihtiyacı da karşılanmış olacak.
Temeli atılan tesisin ilk deneme üretimi ise Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi iş birliği ile Amerika’dan getirilen bakteriler ile yapılacak. İlk deneme üretiminin ardından yaklaşık 1.5 ay sonra ilk kompost ürünü alınmış olacak. Üretimin verimli olmasının ardından ise tesis, tam anlamıyla üretimine başlayacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kompost Gübre Tesisi İçin Geri Sayım Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Eylül 2015 tarihinde saat 11 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kompost Gübre Tesisi İçin Geri Sayım Başladı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:32
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı