Dünya Haberleri

  Komplocu yönetmenden 11 Eylül melodramı

  Hürriyet Haber
  09.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  "Hollywood’un karanlıklar prensi" olarak tanınan sert filmlerin yönetmeni Oliver Stone’un çektiği, 11 Eylül’ü anlatan "World Trade Center" ABD’de bugün vizyona giriyor.

  OLIVER Stone’un bu filminde "JFK"deki gibi komplo teorileri; ya da "Doğuştan Katiller"deki gibi şiddet yok. 11 Eylül terör saldırılarını anlatan "World Trade Center" (Dünya Ticaret Merkezi) cesaret, fedakarlık ve yurtseverlik üzerine bir kahramanlık destanı. Amerika’da bugün vizyona girecek olan film, uçakların çarptığı ikiz kulelerin enkazında sıkışıp kalan Liman İdaresi polislerinin hikayesini anlatıyor. Başrolde ise Nicholas Cage var.

  "Hollywood’un karanlıklar prensi" olarak tanınan Oliver Stone, yönetmenlik kariyerinde ilk kez bu filmle muhafazakarların da takdirini kazanmış görünüyor. Çünkü film, büyük bir terör saldırısına hedef olan Amerikalıların /images/100/0x0/55eb6d44f018fbb8f8c05d8abireysel kahramanlık, özveri ve aileye sadakat gibi erdemlerini öne çıkarıyor. Bugüne kadar filmlerinde Amerika’nın karanlık yüzünü işleyen Stone ilk kez, aydınlık çehreli bir yapımla seyirci karşısına çıkıyor. Stone, "Aynı Müfreze’de (Platoon) olduğu gibi realist bir yaklaşımla, o enkazda can veren insanları onurlandırmak istedim" diyor. Paramount Pictures’ın yönetmen olarak Stone’u seçmesi, başlangıçta büyük tepkilere yol açmıştı. Sağ kesim, "Bu adam, müstehcen fantezileriyle 11 Eylül’ün aziz hatırasını kirletecek" diye ayağa kalkmıştı. Ancak 63 milyon dolara mal olan filmdeki yurtsever havanın şimdi bütün muhafazakarları memnun ettiği söyleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı