Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Komplo şüphesi

  HÜRRİYET İNTERNET
  19 Ekim 2005 - 19:20Son Güncelleme : 19 Ekim 2005 - 19:20

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, ”Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'a sahip çıkmak, Cumhuriye'e sahip çıkmaktır" diyerek Rektörler Komitesi'nin Aşkın'a sonuna kadar sahip çıkmakta kararlı olduğunu açıkladı. Prof. Aşkın'ın avukatlarının tutuklamaya ilişkin verdiği itiraz dilekçesi ise, 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

  Rektörler Komitesi'nin açıklamasında, ”Rektörler Komitesi, Rektör Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın çete kurarak suiistimal yaptığı için mi yoksa medreseleştirilmek istenen üniversitenin cumhuriyetin laik, çağdaş yapısını korumak için mi bedel ödemek zorunda kaldığını kamuoyunun takdirine sunar” denildi.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in okuduğu Rektörler Komitesi açıklamasında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın çete kurarak ihaleye fesat karıştırmak iddiasıyla Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ceza soruşturması kapsamında tutuklandığı anımsatıldı. Açıklamada, bu tutuklama işleminin ve “Rektöre karşı amacı aşan tavır ve davranışların haklı olarak kamuoyunda ve yüksek öğretim camiasında, yükseköğretimle ilgili müzakerelerin AB ile başlayacağı bugünlerde büyük bir infiale neden olduğu” vurgulandı.

  “Bu çarpık olay, Türkler'i insan haklarına önem vermeyen bir biçimde gösteren Türkiye karşıtlarına AB'de bir fırsat daha tanınmasına yol açmıştır” denilen açıklamada, Rektörler Komitesi'nin bugünkü toplantısında konuyu her yönüyle incelediği belirtildi.

  Açıklamada, bu inceleme doğrultusunda şu tespitlerin, kamuoyu ile paylaşılmasına oy birliği ile karar verildiği kaydedildi:

  “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin kuruluşunda oluşturulan idari kadronun önemli bir kısmı, yüklendikleri görevler açısından nitelikli değillerdir. Elemanların istihdamında bölgesel baskılar, siyasi eğilimler ve hatır-gönül ilişkileri etkili olmuştur. İhale işlemlerini esas olarak yürütenler, yasal kısıtlamalar nedeniyle mevcut yönetim tarafından değiştirilememiş, nitelikli elaman temini yoluna gidilememiştir. İdari kadronun yetersizliği nedeniyle satın alma ve alınan malzemelerin demirbaşa getirilme sürecinde sorun yaşanmıştır. Bu kapsamda, dış kredi yoluyla malzeme alımında ihmal, işi hafife alma ve savsaklama nedeniyle malzemelerin kesin kabulünde idari ve mali birimler tarafından bürokratik hatalar yapılmıştır. Maliye Bakanlığı Müfettişlerince düzenlenen raporda da bu durum, aynen tespit edilmiştir. Bu hataları yapanlar, daha sonra kendi hatalarını rektör Aşkın'ın aleyhine kullanmışlardır.

  Şöyle ki, eski rektörün özel kalemi iken Mali ve İdari İşler Daire Başkanı olan ve malzemelerin bütçelendirilmesindeki kusuru nedeniyle görevinden alınarak başka göreve verilen bir personel, soruşturmada ihbarcı olarak önemli rol üstlenmiştir. Hakkında üniversite tarafından soruşturma açılmış olan bu kişinin savcılıktan ismen istenerek soruşturma sürecinde bilirkişi olarak görevlendirilmesi, bunun somut bir göstergesidir. Olayda adı geçen bir başka eleman da Tıp Fakültesi Sekreteri R. Çelik'tir. Adı geçenin hakkında, cihaz alımı projesindeki ihmali nedeniyle soruşturma açılmış, soruşturma sırasında emeklilik dilekçesi vermiş, daha sonra her nedense dilekçesini geri almıştır.

  Rektör Aşkın, tutuklanmayla sonuçlanan sorgulama sürecinde kişiliği ve temsil ettiği makam ile bağdaşmayacak ölçüde kötü, onur kırıcı muamelelere maruz bırakılmıştır. Sayın Hakim Sinan Sivri tarafından rektöre kelepçe takılmasının istenmesi, on saati aşan soruşturma safhası boyunca ayakta tutulması, bitkin ve yorgun olmasına rağmen uzun bir yolda yürümek zorunda bırakılması iddiaları da üniversite camiasını dehşete düşürmüştür.”

  Açıklamada, Rektörler Komitesi olarak Rektör Prof. Dr. Yücel Aşkın'a sahip çıkmada kararlı olunduğu vurgulanarak, “Rektör Aşkın'a sahip çıkmak, cumhuriyete sahip çıkmakla eş anlamlıdır. Rektörler Komitesi, Rektör Aşkın'ın çete kurarak suiistimal yaptığı için mi yoksa medreseleştirilmek istenen üniversitenin Cumhuriyetin laik, çağdaş yapısını korumak için mi bedel ödemek zorunda kaldığını kamuoyunun takdirine sunar” denildi.

  Prof. Dr. Erdoğan Teziç, açıklamayı okuduktan sonra rektörler hep birlikte ayağa kalkarak alkışladılar. Prof. Dr. Teziç, daha sonra rektörlere, Aşkın'a destek vermek amacıyla 23 Ekim Pazar günü İstanbul'dan Van'a gitmek için uçak kalkacağını, uçağın İstanbul'dan Ankara'ya uğrayarak buradan Van'a gideceğini söyledi.

  Açıklamanın ardından rektörler hep birlikte Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile görüşmek üzere YÖK'ten ayrıldılar.

  TUTUKLAMAYA İTİRAZ REDDEDİLDİ

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın avukatlarının tutuklamaya ilişkin verdiği itiraz dilekçesi, 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

  Alınan bilgiye göre, Van Kapalı Cezaevi'nde bulunan Prof. Dr. Aşkın'ın avukatı Teoman Evren'in vekili avukat Nuri Yıldız'ın, 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Pazartesi günü akşam saatlerinde tutuklanma kararına ilişkin sunduğu itiraz dilekçesi, incelendi.

  4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 89 sorunun bulunduğu itiraz dilekçesini inceledikten sonra itirazın reddine karar verdiği belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı