Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Komplo kurbanıyım

  Hürriyet Haber
  14.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mehmet Birgen sessizliğini Hürriyet için bozdu

  Bodrum M&M Disko'nın sahibi ünlü işadamı Mehmet Birgen, eğlence dünyasındaki şöhretine gölge düşüren uyuşturucu ve tarihi eser operasyonun ardından ilk kez Hürriyet'e konuştu. Birgen, kamuoyuna yansıyan suçlamaları komplo olarak nitelendirdi.

  Bodrum'da açtığı M&M Disko'yla eğlence dünyasına giriş yapan ve bir hafta önce de ünlü film yıldızı Bo Derek'in katıldığı bir törenle katamaran diskosunu hizmete sokan işadamı Mehmet Birgen, aradan 10 gün geçmeden üst üste sıkıntılar yaşadı. Katamaran diskosunda İstanbul'da Deep ve Süleyman Nazif Barları'nın sahibi Osman Melih Börü'nün üzerinde uyuşturucu bulunmasıyla başlatılan operasyon, evinde tarihi eser bulunmasıyla devam etti. Gözaltına alınan Birgen, dün Nöbetçi Mahkeme tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

  GERÇEKLER KONUŞSUN

  Adı 3 yıldan bu yana skandallarla anılan Mehmet Birgen, son olaylarla ilgili gelişmeleri Bodrum Bitez'deki evinde Hürriyet muhabirine anlattı. Birgen, M&M Disko'nun şöhretiyle birlikte yörenin şöhretinin de dış dünyaya taşındığını, ünlülerin uğrak yeri haline gelmeye başlayınca rakipleri tarafından kendisini zora düşürecek komplo hazırlıklarının başladığını öne sürdü. Bugüne kadar hakkında asker kaçağı, mafya ortağı, tarihi eser ve uyuşturucu kaçakçısı gibi söylentiler çıkarıldığını belirten Birgen, ‘‘Hep susmayı tercih ettim. Gülüp geçtim. Ama dozunu aştı. Konuşmazsam, iddialar doğruymuş gibi kamuoyu oluşacak. Bu nedenle gerçekleri anlatmanın zamanı geldi’’ dedi. M&M Disko'dan sonra saldırıların, dedikoduların çorap söküğü gibi ortalığa yayılmaya başladığını anlatan Birgen, ‘‘Önceleri gülüp geçtim, cevap bile vermedim. Sıra denize açılma projemize geldi. Önce eski bir arabalı vapur alıp diskoyu denize açmayı düşündük. Kahraman Sadıkoğlu, ‘Yapıyorsanız sıfırdan yapın' önerisinde bulundu. Mustafa Özkalay'ın tersanesinde işe giriştik. Önce bize inanmayanlar proje gerçekleşmeye başlayınca saldırı ve dedikodularını arttırdılar’’ diye konuştu.

  GÖZTE TAN OLAYI

  Manken Gözde Tan olayı yaşandığında Suudi Arabistan’da bulunduğunu kaydeden Mehmet Birgen, dostlarının kendisine durumu telefonla bildirdiğini söyledi. O sırada yüzündeki kanserli bir parçanın ameliyatı için ABD'ye gitmek üzere olduğunu kaydeden Birgen, ‘‘Bu nedenle Türkiye'ye gelemeden gidip Newyork'ta bu ameliyatımı yaptırdım, kızımı ziyaret edip Türkiye'ye döndüm. Bu arada bir gazete benim Macar sevgilimle Almanya'ya kaçtığımı yazıyordu. Türkiye'ye dönünce İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube'ye gidip ifade verdim, oradan savcılığa gidip ifademi tekrarladım ve konu orada kapandı. Ama ne yazık ki bazı çevreler benim kaçak olduğum gibi yalanları yaymaya devam ettiler’’ dedi.

  BÖRÜ'NÜN İFADESİ

  Birgen, Melih Börü'nün ifadesi ile ilgili olarak da şunları söyledi: ‘‘Osman Melih Börü benim saydığım yakın bir arkadaşımdır. ‘Börü, kokaini Mehmet Birgen'den aldığını itiraf etti' diye yalan haberler uçuruldu. Oysa Börü'nün bu yönde tek kelimelik bile ifadesi bulunmuyor. Sonra polisle evime gittik. Evimi ve tüm eşyalarımı didik didik aradılar, uyuşturucu bulamadılar. Bu sırada gözlerine 17 yıl önce Ayşegül Nadir'in bana yaşgünümde hediye ettiği kırık bir heykel parçası ilişti. Bu tarihi eser diyerek aramaya devam ettiler, babamdan kalan ve çoğunun sahte olduğu ortaya çıkan sikkelere ve hepsini toplasanız bin dolar etmeyen, mesleğimle ilgili olan taşlara elkoyup beni gözaltına aldılar. Gerçek çabuk ortaya çıktı, tarihi eserlerin yasak kapsamına girmediği tespit edildi ve olaya nokta kondu.’’  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı