Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Komondolardan rekor denemesi

  A.A.
  20 Ekim 2005 - 12:57Son Güncelleme : 20 Ekim 2005 - 12:57

  Daha önce Türk Hava Kurumu (THK) paraşütçülerince kırılan “Gökyüzünde açılan en büyük bayrak” rekoru 1. Komando Tugayı tarafından egale edilecek.

  THK, Cumhuriyetin 80. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Ankara'da gökyüzünde 413 metrekarelik Türk Bayrağı açarak rekor kırmıştı. 1. Komando Tugayı ise bu rekoru 530 metrekarelik Türk Bayrağı'nı gökyüzünde dalgalandırarak yeni bir rekor kırmaya hazırlanıyor.

  1. Komando Tugay Komutanlığı'nda görevli Üsteğmen Gazali Petek, 22 Ağustos'ta Kayseri'nin İncesu İlçesi yakınlarındaki Karasazlık bölgesinde paraşütle atlayarak 530 metrekarelik Türk Bayrağı'nı gökyüzünde dalgalandırdı. 3 bin metre yükseklikte uçaktan atlayan Üsteğmen Petek, yaklaşık 2 bin 200 metre yükseklikte paraşütünü açarak ”Dünyada en yüksekte açılan en büyük bayrak” rekor denemesini başarıyla gerçekleştirdi.

  Rekor denemesi atlayışı sırasında Guinnes Rekorlar Kitabı Türkiye temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve paraşüt atlama bölgesindeki aydınlatma için yeni trafo yapan Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi yöneticileri de hazır bulundu.

  İlki başarıyla sonuçlanan rekor denemeleri halen devam ediyor. Karasazlık bölgesinde yaptırılan paraşüt şehitliği anıtının gelecek ay yapılacak açılışı sırasında denemeleri yapılan rekor atlayışının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Yapılacak yeni atlayış için Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmek için başvuru yapıldı.

  Gökyüzünde dalgalandırılan dev Türk Bayrağı da özel olarak 2. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı'nda hazırlandı. Kumaşı Bursa'da özel olarak dokutulan dev bayrağın ağırlığı 60 kilo civarında.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı