Gündem Haberleri

  Komisyonda koltuk kavgası

  Hürriyet Haber
  29.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay ve Danıştay’ın daire ve üye sayısını artıran, yüksek yargının karşı olduğu tartışmalı tasarının TBMM Adalet Komisyonu’ndaki dünkü görüşmeleri gergin başladı. Toplantıya komisyon üyelerinin dışında vekilerin, yüksek yargı temsilcilerinin ve çok sayıda medya mensubunun katılmasıyla sorun çıktı.

  CHP ve MHP’lilerle birlikte AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ bir süre ayakta kaldı. CHP’liler, “Çalışma ortam yok. Nöbetleşe oturarak mı komisyonda çalışacağız? Başka salona geçelim” diye itiraz ettiler. CHP ve MHP’liler toplu halde toplantıyı terk etmek isteyince İyimaya, toplantının KİT Komisyonu’nda yapılacağını duyurdu.

  ‘Dosya sayısı vahim’

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Yargıtay’daki 1 milyon 900 bin olan dosya sayısını “vahim” olarak niteledi ve istinaflar kurulunca dosyaların bir yılda bitirileceği şeklindeki Yargıtay Başkanlar Kurulu görüşünün ise “aşırı iyimser olduğunu” savundu. Ergin, bugünden itibaren hiç dosya gelmese Yargıtay’daki mevcut ceza davalarının 9.5 yılda hukuk davalarının 8.3 yılda bitirilebileceğini savundu. Ergin, “Kemal Türkler davasının zamanaşımına uğraması, CMK 102’nci maddeden tahliyeler de toplumumuzun karşılaştığı gibi bir tablo yaşamamak için bunu yapıyoruz. Düzenleme olmazsa, 4-5 yılda, 150-200 bin dosya zamanaşımına uğrayacak” dedi.

  ‘Suçlu hükümet’

  CHP’li Halil Ünlütepe de komisyonda, Hizbullah tahliyeleri ve zamanaşımına uğrayan dosyaların suçlusunun hükümet olduğunu, HSYK’dan sonra yargının ele geçirilmek istendiğini savundu. Ünlütepe, “Faşist devlete gidiyoruz. Hukuk katlediliyor. Bu rutin bir düzenleme değil. Parlamenterler ciddi bir sınav verecekler. Duvara toslarsınız, Hükümet’in, Hizbullah tahliyelerinde hiç mi suçunuz yok. Önergeyi siz vermediniz mi?” dedi.

  YARGITAY ve Danıştay’da daire sayısını artıran ve Adli Tıp Kurumu’nda döner sermaye ödemelerini düzenleyen “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın görüşülmesine, TBMM Adalet Komisyonu’nda başlandı. Komisyona katılan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, konuya ilişkin bilgi verdi.

  Salona alınmadı

  KOMİSYON çalışmalarını izlemek isteyen eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu salona alınmadı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı