Komisyon başkanı da dinleme taraftarı

BERLİN
21.08.2014 - 15:18 | Son Güncelleme:

Almanya'da Amerikan gizli servisi NSA'in dinleme skandalını araştırmak için komisyon kurdu. ABD ve yabancı ülkelerin Almanya'yı dinlemesine karşı olan Komisyon Başkanı, Türkiye'nin dinlenmesinden yana çıktı.

AMERİKAN gizli servisi NSA'in Almanya'yı, hatta Başbakan Merkel'in telefon görüşmelerini bile dinlemesi kamuoyunda şok etkisi yaratmıştı. Başbakan Merkel, dostlar gizli dinlenmez diye tepki göstererek, Amerika'dan bilgi istendi. Ama Amerika bilgi vermeyince, Almanya mecliste bir araştırma komisyonu kurdu. NSA-Araştırma Komisyonu, NSA'in dinleme skandalı yanında başka yabancı istihbarat örgütlerinin Almanya'yı hangi ölçüde dinlediğini araştırıyor.

Komisyonun Başkanı, Başbakan Merkel'in partisi CDU'lu Patrick Sensburg. Almanya'nın dinlenmesine karşı olan komisyonun başkanı Patrick Sensburg, Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlemesinin anlayışla karşılanması gerektiğini söyledi.

KENDİNE HAYIR BAŞKASINA EVET

NSA-Araştırma Komisyonu Başkanı Patrick Sensburg DW televizyon kanalına verdiği demeçte şöyle dedi: Kriz bölgelerinde, siyasi kararlar verebilmemiz için kendi istihbarat bilgilerimize ihtiyacımız var. Sadece başka ülkelerin vereceği bilgilere bağımlı kalmamak için bizim kendi istihbarat bilgilerimizi toplamak istiyor olmamızın anlayışla karşılanması gerekir.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı