Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Komik bir ikili

  Hürriyet Haber
  23 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 23 Temmuz 1999 - 00:01

  Steve Martin ile Goldie Hawn'u bir araya getiren ‘‘Taşralılar’’ (The Out-Of-Towners) bugün gösterime giriyor. İki ünlü komedyen, tekdüze bir hal alan evliliklerine renk katmaya çalışırken başlarına gelmedik kalmayan bir çifti canlandırıyorlar.

  Henry ve Nancy Clark (Steve Martin ve Goldie Hawn) Amerika'nın Orta-Batı kesiminde, Ohio'da yaşayan orta yaşlı bir çifttir. Henry, mesleğinde kılı kırk yaran, başarılı bir reklam uzmanıdır. Nancy ise tam bir uslanmaz romantik olarak evliliklerine tutku katma arzusu içinde, ama kocası kendini tamamiyle işine vermiş olduğundan, hayatın tadını istediği gibi çıkaramıyor. Derken, Henry'nin önemli bir iş görüşmesi için New York'a gitmesi gündeme geliyor. Yaşamları sigorta poliçeleri ve çocukların okul taksitleri arasında sıkışıp kalmış Clark çifti, büyük bir hevesle hazırlıklara girişip her şeyi önceden planlıyor. Ancak, Ohio'daki hesap New York'a uymuyor ve başlarına gelen beklenmedik olaylar yüzünden yaşamlarının en çılgın 24 saatini geçiriyorlar.

  Yönetmenliğini Sam Weisman'ın yaptığı ‘‘Taşralılar’’, 1970 yapımı aynı adlı filmin yeniden çevrimi. Arthur Hiller'ın yönettiği, senaryosunu Neil Simon'ın yazdığı ilk filmde başrolleri Jack Lemmon ile Sandy Dennis paylaşmışlardı. Steve Martin-Goldie Hawn ikilisinin rol aldığı yeni versiyonda senarist Marc Lawrence, Neil Simon'ın özgün senaryosunda yer alan klasik sahneleme unsurlarına bağlı kalmış, ama maceradan maceraya sürüklenen çiftin başına gelenlerde 90'lı yıllara uygun gelişmelere yer vermiş.

  Filmin ilginç karakterlerinden biri de Clark çiftinin kalacakları otelin yöneticisi Mersault rolünü oynayan İngiliz komedyen John Cleese. Sinemaseverler John Cleese'i ‘‘Monthy Python’’ filmlerinden ve aynı ekibin bir filmi olan ‘‘Wanda Adında Bir Balık’’tan (A Fish Called Wanda) hatırlayacaktır.

  Son olarak 1992 yapımı popüler komedi filmi ‘‘Housesitter’’da birlikte oynayan Steve Martin-Goldie Hawn ikilisi hakkında yönetmen Sam Weisman şunları söylemiş: ‘‘Bu iki star oyuncunun komedi yeteneği öylesine müthişti ki, çekimler yapılırken gülmemek için dişlerimi sıkmak zorunda kaldım.’’ Eski komiklerden kim kaldı diyorsanız ve komik oldukları su götürmeyen ikilinin hayranlarındansanız, ‘‘Taşralılar’’a iç rahatlığıyla gidebilirsiniz. John Cleese gibi usta bir komedyeni izlemenin keyfi de cabası.

  TAŞRALILAR

  THE OUT-OF-TOWNERS

  Yönetmen: Sam Weisman

  Senaryo: Marc Lawrence (Neil Simon'ın senaryosundan)

  Görüntü: John Bailey

  Müzik: Marc Shaiman

  Oyuncular: Steve Martin (Henry Clark), Goldie Hawn (Nancy Clark), John Cleese (Mr. Mersault), Mark McKinney...

  1998 ABD yapımı

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı