« Hürriyet.com.tr

Kombi zehirlenmelerine dikkat!

Havaların soğumasıyla ısınmada doğalgaz kullanımının arttığını ifade eden EGO yetkilileri, vatandaşları bacalı kombi cihazı kullanımı konusunda uyardılar.

Hürriyet Haber
X

Kombinin bulunduğu alanın havasız bırakılmasının ve camlarda açılan havalandırma deliklerinin tıkanmasının istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini ifade eden yetkililer, (evin içini soğutuyor) gerekçesiyle doğalgaz ekiplerince pencerelerde açılan havalandırma deliklerini kapatılmasının birçok felakete zemin hazırladığını belirttiler.  Yetkililer, bacalı kombi cihazı kullanırken bir takım hususlara dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdiler.

Kombi kullanırken şu hususlara dikkat edilmesi gerekiyor:

Doğalgaz, direkt zehirlemiyor. Doğalgazın yandığı ortamda oksijensürekli tükeniyor. Oksijen azlığının uyku hali vermesi nedeniyle birçok kişi fark etmeden havasızlıktan boğularak ölüyor. Bu nedenle kombili evlerde havalandırma deliklerinin kapatılmaması gerekiyor.

Kombilerin bağlı olduğu bacaların temizliğine de önem gösterilmesi gerekiyor.

Standartlara uygun üretilmeyen ve eskiyen bacaların içerisindeki sıvalar yıllar geçtikçe dökülerek kum halini alıyor. Bacadan aşağıya inen bu kumlar, kombilerin baca çıkışlarını tıkıyor.

Her yıl baca çıkışlarının kontrol ettirilmesi gerekiyor. Baca çıkışlarının kapanmasıyla yanmış gaz, konut içinden dışarıya atılamadığı için kimi zaman evlerin içine dolarak karbondioksit zehirlenmelerine neden oluyor.

Baca içinde sıkışarak kalan, daha sonrada ölen kuşlar da baca tıkanmasına yol açtığından baca temizliğinde bu hususa da önem verilmesi gerekiyor.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa'nın az bilinen 10 yeri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
29 Ekim'in en özel adresi: Atatürk Evi Müzesi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en ilginç beş köyü!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Herkül ve Amazon Kadınlarının adası: Giresun Adası
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Alsas’ın kurabiyeden kasabası: Obernai
GezginGezgin
Rüzgar uğultusundan başka hiçbir sesin olmadığı yer: Kayaköy