Kombassan'a 2.5 trilyon liralık vergi cezası

Hürriyet Haber
29.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanlığı Kombassan'a 2.5 trilyon liralık vergi cezası verdi. 1997'de Kombassan adına yurtdışından Türkiye'ye para sokan kuryenin yakalanması ile başlatılan inceleme sonucu kesilen cezasının 1 trilyon lirası gecikme faizinden oluşuyor.

Maliye Bakanlığı, Kombassan Holding'e 2.5 trilyon lira vergi ve vergi cezası kesti. Böylece Kombassan Holding ve Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Bayram iyice köşeye sıkıştı. 9 Mayıs 1997'de kurye Mehmet Uzun'un, ‘‘Kombassan'a Almanya'dan gönderilen 1 milyon 700 bin mark ile Esenboğa gümrüğünde yakalanması’’ ile başlayan Kombassan tartışmaları, Maliye'nin kestiği ceza ile noktalandı. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) olayla ilgili başlattığı soruşturmanın ardından, Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu da, vergi yönünden incelemeye girişti. Sözkonusu araştırmada, vergi usulsüzlükleri bulundu, ancak bu inceleme o dönem sonuçlandırılamadı.

Teftiş Kurulu yetkililerinin, daha sonra olayı Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'e iletmesiyle yeni bir inceleme başlatıldı. Bu incelemede Teftiş Kurulu müfettişlerinin yanısıra, hesap uzmanları da yer aldı.

RAPORLAR GÖNDERİLDİ

İki birimin Kombassan Holding'in defterleri ve diğer kayıtlarda yaptıkları incelemelerde, bu kuruluşta çeşitli miktarlarda vergi kaçakları bulundu. Bu kontrollerde, Kombassan'ın kurumlar vergisi, geçici vergi, katma değer vergisi, stopaj ve damga vergisi yönünden yükümlülüklerini yerine getirmediği belirlendi. Kombassan'ın ödemesi gereken vergi ve fon tutarı, 443.2 milyar lira olarak hesaplandı. Kombassan'a vergi kaçırmak suçundan 1 trilyon lira ceza kesildi, 1 trilyon lira da gecikme faizi tahakkuk ettirildi. Kurumun böylece 2.5 trilyon liraya yaklaşan vergi, ceza ve gecikme faizini ödemesi için gerekli tebligatlar da yapıldı. Merkezi denetim elemanlarının Kombassan raporu, Gelirler Genel Müdürlüğü ile ilgili vergi dairelerine de gönderildi.

MALİ ANALİZ

Bu arada, Maliye müfettişleri ve hesap uzmanları, inceleme sonucunda, Kombassan'ın mali yapısıyla ilgili bir de değerlendirme raporu hazırladı. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'e de sunulan bu raporda, Kombassan'daki işleyiş detaylarıyla anlatıldı ve bu kuruluşun çok güçlü bir mali yapıya sahip olmadığı vurgulandı.

Değerlendirme raporunda, Kombassan'ın mali yapısını güçlendirmediği sürece, iyi izlenmesi gerektiği ifade edildi.

Gökçek şirkeleri de incelemeye alındı

Maliye Bakanlığı merkezi denetim elemanları, Melih Gökçek'in başında bulunduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden ihale alan ve haklarında çeşitli iddialar olan bazı şirketler için de harekete geçti. Daha önce bu şirketlerle ilgili bazı tespitlerde bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın bu konudaki raporlarını da alan Maliye Bakanlığı merkezi denetim elemanları, sözkonusu şirketlerin mali durumlarını tek tek inceliyor. Bu çerçevede, vakıf şirketleri de özellikle büyüteç altına alınıyor.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı