Gündem Haberleri

  Komando hayvanlar

  Hürriyet Haber
  16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilim adamları, hızla gelişen bilgisayar teknolojisinden yararlanarak hayvanları, insanlar için son derece riskli askeri alanlarda kullanmayı planlıyorlar. Askeri alanda çalışan bilim adamları, geleceğin savaşlarında kullanmak üzere fare ve hamamböceği gibi küçük hayvanların beynine çipler yerleştirerek uzaktan kontrollü ‘‘casus askerler’’ yaratma çalışmalarına giriştiler.

  Washington'da Dr. Joel Schnur yönetimindeki Deniz Araştırma Laboratuarı, son derece gizli tutulan araştırmalarında sinir gazlarını saptayan beyin hücrelerini mikroçiplerde geliştirmeyi başardı. Böylece beyin nöronlarını bir mikroçipe bağlayan teknoloji sayesinde, canlıların kontrol edilebileceği anlaşıldı. Japonya'daki bir araştırma grubu ise, bir hamamböceğinin hareketlerini kaslarına verilen elektrik sinyalleriyle yönlendirmeyi başardı.

  Bilgisayarla kontrol edilecek hayvanlar, askerlerin girmesi son derece tehlikeli ve riskli radyosyon bulunan ya da biyolojik hastalıklar saçan bir cephede, öncü birlikler oluşturacaklar, düşmanın savunma ve saldırı sistemlerini imha edecekler, enkaz altında kalanları arayacak, mayınların ve düşmanın yeri hakkında bilgi toplayacaklar. Hayvanların beyinlerindeki çipleri telsiz bağlantısıyla denetleyecek olan bilim adamları, yine hayvanınların vücutlarına yerleştirdikleri kamera ve diğer aygıtlarla başta görüntü olmak üzere çok yönlü bilgi toplayacaklar.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı