Gündem Haberleri

  Koltuk krizi

  ANKARA
  18.09.2015 - 21:14 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, dün sürpriz bir kararla, ihraç edildiği partisi MHP’den istifa ederek AK Parti’den Ankara milletvekili adayı oldu.

  Türkeş’in, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün kurmaylarıyla birlikte liste çalışması yaptığı AK Parti Genel Merkezi’ne sürpriz bir ziyaret yapması kulisleri hareketlendirmişti. Türkeş, “Sayın Başbakan’a Başbakanlık’taki bir konu ile ilgili bir arzım vardı onun için geldim. Gelişimin AK Parti ile bir alakası yok” açıklamasını yapmıştı.

  Türkeş dün sabah ise MHP’den istifasını duyurdu. Türkeş’in istifasına ilişkin yazıda, “MHP’de gelişen şartlar ve Türk siyasetinde içinde bulunduğumuz durum itibariyle MHP üyeliği ve TBMM Grubu üyeliğinden istifa ettim” ifadelerine yer verildi. İstifa açıklamasının ardından da Türkeş’in AK Parti’den milletvekili adayı olduğu bilgisi geldi. Türkeş’in, kontenjanından bakanlık görevine getirildiği MHP’den istifa edip AK Parti’den aday olması bakanlığıyla ilgili de tartışma başlattı. Bazı AK Parti kaynakları, “Sayın Türkeş’in bakanlık görevini kabul ettiği andaki orijinine bakılması gerekir. Görevi MHP üyesi olduğu sırada kabul etti, sonradan durumunda meydana gelen gelişme bakanlığıyla ilgili süreci etkilemez” yorumunu yaptılar. Ancak muhalefet partilerinde, “Kontenjanından bakan olduğu partiden ayrılıp bir başka partiye üye oldu. Bu durumda bakanlık görevinde kalması hem etik olmaz hem de seçim hükümetine ilişkin yasal düzenlemelerin ruhuna uygun düşmez. Ya istifa etmeli ya da AK Parti kontenjanından bir bakanın kabineden ayrılıp Türkeş’in onun yerine kaydırılması gerekir” değerlendirmeleri öne çıktı.  Etiketler: tuğrul türkeş

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı