Gündem Haberleri

  Koltuk davasında bilirkişi raporuna itiraz

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis'in koltuk davasında bilirkişi raporunun mahkemeye sunulmadan önce siyasilerin elinde dolaştığı iddia edildi. TBMM Genel Kurul Salonu'nun yenilenmesi sırasında, ''görevlerini kötüye kullandıkları'' gerekçesiyle, eski TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, TBMM'nin 4'ü eski üstdüzey 5 yöneticisi ve Emlak Konut A.Ş'nin 13 yöneticisinin 3'er yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları davanın duruşmasında, bilirkişi raporuna itiraz üzerine sanıklara süre verildi.

  Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında sanık avukatı Osman Erkal, bilirkişi raporunun 39, 40 ve 41. sayfalarındaki imzaların, bilirkişi Celal Aytav ait olmadığını öne sürdü. Erkal, raporun mahkemeye sunulmadan önce, ortalıkta dolaştığını ve bir kısım siyasilerin eline geçtiğini de savundu. Aytav'ın dosyada toplam 107 imzası olduğunu, ancak bu 3 sayfadaki imzaların diğerlerine benzemediğini savunan Erkal, ''Bilirkişi raporu sağlıklı değildir'' dedi.

  "Duyumla hareket"

  Yargıç Mehmet Berber, bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunmaları için tüm sanık ve avukatlarına ikinci ve kesin süre verildiğini bildirdi. Bilirkişi Celal Aytav'ın imzalarıyla ilgili iddialarda sadece duyumla hareket edildiğinden, bilirkişinin mahkemeye çağrılmasına gerek olmadığını ifade eden Berber, müdahil avukatının tazminatla ilgili talebinin kararla değerleneceğini kaydetti.

  Eski TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, eski TBMM Genel Sekreteri Necdet Basa, eski Genel Sekreter Yardımcısı Fahri Köprülü, eski Teknik Daire Başkanı Mehmet Mısırlı, eski İşletme ve Yapım Müdürü Erdal Yüksel, Genel Kurul'dan Sorumlu İşletme ve Yapım Müdür Yardımcısı Ahmet Korkmaz ile Emlak Konut A.Ş'nin 13 üst düzey yöneticisi hakkında, TCK'nın ''görevi kötüye kullanmak'' hükmünü düzenleyen 240. maddesine göre, 3'er yıla kadar hapis talep ediliyor. (aa)


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı