Dünya Haberleri

  Koltuğu kocasından devralacak

  A.A.
  29.10.2007 - 09:16 | Son Güncelleme:

  Arjantin'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin kısmi resmi sonuçlarına göre, seçimlerin favorisi "First Lady" Cristina Fernandez de Kirchner, oyların şu ana kadar yüzde 43,6'sını aldı. "First Lady" Arjantin'in yeni Evita'sı olarak nitelendiriliyor.

  Bu oy oranı açılan seçim sandıklarının üçte ikisini yansıtıyor. Bu  sonuçlara göre, 54 yaşındaki senatör Kirchner'in rakibi eski  milletvekili Elisa Carrio'nun oy oranı yüzde 22,6'da kaldı.

  Eva peron kimdir/images/100/0x0/55eb27fcf018fbb8f8aef4a4
  María Eva Duarte de Perón, bilinen adıyla Eva Perón, (7 Mayıs 1919 – 26 Temmuz 1952), Arjantin başkanı Juan Domingo Perón'un ikinci eşidir. Arjantin halkının çok sevdiği Eva, İspanyolca "Küçük Eva" anlamına gelen Evita lakabıyla bilinirdi.

  Resmi sonuçların kesinleşmesiyle Arjantin'in ilk seçilmiş kadın devlet  başkanı olacak Kirchner, dün akşam kendisini destekleyenlere yaptığı ilk  zafer konuşmasında, "Bu tüm Arjantinlilerin zaferi" dedi.

  Sandık çıkışı yoklamalarında da seçimin galibi görünen Kirchner, bu  sonucun kendilerine ayrıcalık tanımak yerine, daha çok sorumluluk ve  büyük yükümlülükler getireceğini ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı