Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Koltuğu boş tuttu

  Hürriyet Haber
  23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.05.2000 - 00:01

  İstifa eden İrtemçelik'in görevleri Yücelen'de

  Azil ve istifa nedeniyle boşalan iki bakanlığa atama yapıldı. Somuncuoğlu'ndan boşalan yere MHP Konya Milletvekili Faruk Bal getirildi. İrtemçelik'in yetkileri ise Devlet Bakanı Yücelen'e devredildi. Bu, ‘‘Yılmaz için bir bakanlık boş tutuldu’’ yorumlarına yol açtı.

  KABİNENİN azil ve istifa nedeniyle boşalan iki bakanlığına atama yapıldı. Devlet eski bakanı Mehmet Ali İrtemçelik'in görevleri genelgeyle Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'e bağlanırken, MHP'nin isteği üzerine azledilen Sadi Somuncuoğlu'nun yerine TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve Konya Milletvekili Faruk Bal getirildi. İrtemçelik'in görevlerinin, bu görevleri vekaleten yürüten Yücelen'e verilerek ANAP'ın bir bakanlığının boş bırakılması, siyasi kulislerde ‘‘ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz için bir bakanlık boş tutuldu’’ yorumlarına neden oldu.

  EVET DEDİ

  İki bakanlığın doldurulduğu mesajını ilk olarak Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlıktan çıkarken verdi. Ecevit, dün öğle saatlerinde iki bakanlıkla ilgili kararın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e arzedildiğini söyledi. Ecevit, Cumhurbaşkanından onay gelir gelmez isimlerin açıklanacağını belirtmekle yetinirken, başkanlık divanı toplantısına katılmak üzere ANAP Genel Merkezine gelen Genel Başkan Mesut Yılmaz ‘‘İşlem tamamlanınca Başbakan açıklama yapacak. Yeni bir isim yok’’ dedi. Gazetecilerin İrtemçelik'in görevlerinin Devlet Bakanı Yücelen'e bağlandığının teyidini istemesi üzerine Yılmaz, başını ‘evet’ anlamında sallamakla yetindi. Kabinede, TRT, Anadolu Ajansı ve İnsan Haklarından sorumlu devlet bakanlığı görevini yürüten İrtemçelik, liderlerin eski cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in süresinin uzatılmasıyla ilgili 5+5 kararına karşı çıkmış, kararı ‘‘Kabile Demokrasisi’’ olarak nitelemişti. İrtemçelik, istifasını ise hükümet krizi yaratmamak amacıyla yeni cumhurbaşkanı seçiminden sonra sunmuştu. Toplu Konut İdaresi ve Emlak Bankasından sorumlu MHP'li Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu ise parti kararına rağmen cumhurbaşkanlığına adaylığını koyunca milletvekillerinden tepki görmüş, bunun üzerine başlayan soruşturmayla bakanlıktan azli istenmişti. İrtemçelik'in görevlerini yaklaşık 15 gündür Devlet Bakanı Yücelen, Somuncuoğlu'nun görevlerini ise Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay yürütüyordu.

  AĞIR TOP

  Bakan oluncaya kadar Meclis İçişleri Komisyonu başkanlığını yürüten Faruk Bal, MHP'nin hukuki konulardaki ağır toplarından biri olarak biliniyor ve Genel Başkan Devlet Bahçeli, birçok önemli karar arifesinde Bal'ın da görüşünü alıyor. Bahçeli, son olarak Cumhurbaşkanı aday arayışları sırasında Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in adını ortaya atınca da, Bal'ı Başbakanlığa çağırarak, Sezer hakkında brifing almıştı. Bal, Sezer için olumlu görüş vermişti.

  Somuncuoğlu yerine Faruk Bal

  Sadi Somuncuoğlu'ndan boşalan Devlet Bakanlığı'na getirilen MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, adını ilk kez Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü iken Kürt Ahmet'in torununun sünnet düğününe katılarak duyurdu. Bal'ın bu düğüne katılması, kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu ve uzun süre tartışıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı